Rozwiązany zespół z czasem zyskał status legendy, nieoceniona okazała się rola, jaką odegrał w kolejnych dekadach, przyczyniając się do rozwoju gatunków brytyjskiej muzyki powstających na grobach ówczesnego indie rocka. Wokalista The Smiths Morrissey kontynuował wówczas działalność solową. Ceniony był za poetyckie teksty, pełne gorzkiego humoru w obserwacjach społecznych z jednej strony i niepokoju odpowiedniego dla poczucia wyobcowania ówczesnych romantyków z drugiej. Dzięki temu przywiązał do siebie liczną grupę wrażliwych młodych ludzi, stając się rzecznikiem ich rozczarowania.
Stephen Patrick Morrissey urodził się w 1959 r. w Manchesterze. Jako nastolatek często pisał listy do „Melody Makera". Krótko śpiewał z zespołem Nosebleeds, uważał się zawsze przede wszystkim za fana muzyki i filmu. Wydał biografię hollywoodzkiego aktora „James Dean Isn't Dead", napisał także książkę o prekursorach muzyki punk „The New York Dolls". Na własną rękę zaczął pracować od razu po rozpadzie The Smiths – w 1988 r. wydał płytę „Viva Hate".
Dziś na koncie ma dziesięć albumów, w tym gorzej przyjęte „Southpaw Grammar" i „Maladjusted", które nie zrobiły wrażenia na krytykach. Po spokojnym okresie na przełomie tysiącleci Morrissey wrócił w 2004 roku z krążkiem „You Are the Quarry", którego sukces udowodnił, że autor jest postacią nieustannie rozwijającą się, ambitną, o talencie wspieranym niegasnącą pomysłowością. Ostatnia płyta „Years Of Refusal" (2009) przypieczętowała jego status jednej z najbardziej lubianych postaci alternatywnego rocka. Materiał brzmi ostro, popową chwytliwość łącząc z wyrafinowaniem i finezją bogatych aranżacji. Przy rockowych, wyrazistych, mocnych rytmach brzmi wyraziście nietypowy, zaczepny tembr głosu Morrisseya.
Morrissey, Stodoła, Warszawa, ul. Batorego 10, bilety: 121 zł, informacje: 22 825 60 31, niedziela (24.07), godz. 18