Można się zastanawiać, czy przyznawanie celebrytom tytułów „ambasadora" organizacji charytatywnych poprawia sytuację grup, o których dobro organizacje te mają dbać.
Trudno uwierzyć, że wizyty Angeliny Jolie w obozach dla uchodźców przekładają się na polepszenie ich warunków życia. Z pewnością jednak znane twarze zapewniają nagłośnienie różnych problemów, którym gwiazdy zechcą „wypożyczyć" swój wizerunek.
Wśród celebrytów najsilniej kojarzonych z działalnością charytatywną są sławy sceny muzycznej ze Stingiem i liderem zespołu U2 Bono na czele, oraz hollywoodzkie gwiazdy, jak wspomniana Angelina Jolie, Sean Penn czy Matt Damon. Niemal każda z amerykańskich sław za punkt honoru stawia sobie kojarzenie jej nazwiska z dobroczynnością – w przeważającej większości przypadków wsparcie szczytnego celu przez gwiazdę ogranicza się jednak do pojawiania się na bankietach służących zbieraniu datków albo prezentacji swojej postaci na plakacie reklamującym wybraną fundację.
Ashley Judd stanowi w tej kategorii chlubny wyjątek. Znana z takich filmów jak „Gorączka" Michaela Manna, „Bez przedawnienia" czy „Gdzie serce twoje" i najnowszego serialu AXN „Missing", Judd nie jest osobą pchającą się na pierwsze strony gazet. Największy zamęt wywołała określając hip hop jako „kulturę gwałtu". Choć dość szybko wycofała się z tego stwierdzenia, to jednak oglądając wideoklipy gangsta raperów, nietrudno zrozumieć jej podejście. Tym bardziej, że Ashley znajduje się wśród osób, które kwestie równego traktowania i przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet traktują niezwykle serio. Judd należy do zarządu organizacji International Center for Research on Women, którego celami statutowymi są właśnie powyższe zagadnienia.
Jest też aktywistką dwóch innych organizacji – walczącej o lepszy los kobiet na świecie Women for Women International (oferuje wsparcie ofiarom konfliktów zbrojnych) i Equality Now (walczy o przestrzeganie praw kobiet na świecie). Jednak misją, w którą aktorka włożyła dotychczas najwięcej serca, jest organizacja zdrowotna Population Services International, zajmująca się walką z malarią, epidemią HIV i z niezwykle wysoką śmiertelnością dzieci w krajach trzeciego świata. Od 2004 r. Judd zasiada w zarządzie PSI i jest światowym ambasadorem prowadzonego przez tę fundację programu YouthAIDS.