Przygotowywana wystawa daru pani Krystyny Czapskiej obejmie obiekty otrzymane przez Zamek Królewski na Wawelu w latach 2001 – 2003, jeszcze za życia ofiarodawczyni, oraz przekazane w 2006 r. na mocy testamentu. Całość przekazanego daru ma ogromną wartość historyczną – pozwala zrozumieć, jaki charakter mają gromadzone od kilku pokoleń krakowskie zbiory mieszczańskie. Na wystawie zostanie zaprezentowanych 220 obiektów, wybranych ze względu na swoje walory artystyczne. Będą to więc obrazy wysoko cenionych  artystów, takich jak Alfons Karpiński, Kazimierz Pochwalski czy Teodor Axentowicz, rysunki sygnowane przez Józefa Mehoffera, ale także średniowieczna rzeźba.

Zobaczyć będzie można zabytkowe meble oraz przykłady rzemiosła artystycznego, które stanowiły integralną część typowego wnętrza XIX wieku. Ponad połowę prezentowanych obiektów stanowi ceramika, która w kolekcji zebranej przez Czapską stanowi największą grupę. Jest to pokaźny zbiór  porcelany z najlepszych manufaktur europejskich w Miśni, Wiedniu czy Berlinie oraz dalekowschodnich – głównie chińskich.

Niewątpliwym hitem wystawy będzie porcelanowy serwis w formie owoców cytryny, dekorowany plastycznymi owocami i kwiatami, wykonany w pierwszej połowie wieku XVIII w Królewskiej Manufakturze w Miśni. Bardzo cenny dla naszych zbiorów jest też zespół wielobarwnych szkieł pochodzących z wieku XIX, a więc okresu, kiedy tworzono nowe technologie szklarskie i eksperymentowano z tym znanym od tysiącleci materiałem.

Z uwagi na różnorodność obiektów wystawę kierujemy zarówno do środowiska kolekcjonerów, osób zajmujących się sztuką i rzemiosłem na co dzień, jak i mieszkańców Krakowa interesujących się historią i kulturą miasta.

Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog.