Terry Pratchett, twórca serii „Świat dysku", jeden z popularniejszych pisarzy brytyjskich, opisuje realny świat w krzywym zwierciadle, w zabawny, ironiczny i celny sposób komentując współczesną kulturę i politykę. Podobnego zabiegu użyje Komuna// Warszawa – poprzez czarny humor opisze społeczeństwo europejskie dążące do realizacji swoich celów bez względu na konsekwencje dla całej ludzkości. Używając popkulturowych szablonów, Komuna// Warszawa chce zwrócić uwagę na złożoność relacji i nietrwałość struktur społecznych, tkwienie w stanie niestabilnej równowagi i – co za tym idzie – trudności związane z wprowadzaniem reform i nowych form organizacji świata.
Pratchett nie tworzy fantastycznego świata – jego pisarstwem rządzi buchalteria: 98 proc. ludzi to bezwolna masa w stanie permanentnego rozpadu. Pozostałe 2 proc. dzielą się po połowie na tych, którzy chcą przyspieszyć koniec, i tych, którzy nie chcą do niego dopuścić. Ale to nie znaczy, że sytuacja jest zrównoważona – chyba że dopuścimy do siebie prawdę, iż równowagę pozwala utrzymać ciągłe odchylanie i upadanie.
Czyli magia. A jak to się ma do nauki o społeczeństwie?
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z zespołem oraz kuratorem cyklu „Przyszłość Europy". Rozmowę poprowadzi Roman Pawłowski.
„Terry Pratchett. Nauki społeczne" – współczesna opera kameralna