Ludzie w stanie permanentnego rozpadu

Komuna//Warszawa zaprasza w dniu 16 lutego (niedziela, godz. 19.00) na premierę spektaklu „Terry Pratchett. Nauki społeczne" rozpoczynającego cykl „Przyszłość Europy"

Publikacja: 16.02.2014 15:23

Komuna//Warszawa zaprasza w dniu 16 lutego (niedziela, godz. 19.00) na premierę spektaklu „Terry Pra

Komuna//Warszawa zaprasza w dniu 16 lutego (niedziela, godz. 19.00) na premierę spektaklu „Terry Pratchett. Nauki społeczne" rozpoczynającego cykl „Przyszłość Europy"; fot. Magda Mosiewicz

Foto: Komuna// Warszawa

Terry Pratchett, twórca serii „Świat dysku", jeden z popularniejszych pisarzy brytyjskich, opisuje realny świat w krzywym zwierciadle, w zabawny, ironiczny i celny sposób komentując współczesną kulturę i politykę. Podobnego zabiegu użyje Komuna// Warszawa – poprzez czarny humor opisze społeczeństwo europejskie dążące do realizacji swoich celów bez względu na konsekwencje dla całej ludzkości. Używając popkulturowych szablonów, Komuna// Warszawa chce zwrócić uwagę na złożoność relacji i nietrwałość struktur społecznych, tkwienie w stanie niestabilnej równowagi i – co za tym idzie – trudności związane z wprowadzaniem reform i nowych form organizacji świata.

Pratchett nie tworzy fantastycznego świata – jego pisarstwem rządzi buchalteria: 98 proc. ludzi to bezwolna masa w stanie permanentnego rozpadu. Pozostałe 2 proc. dzielą się po połowie na tych, którzy chcą przyspieszyć koniec, i tych, którzy nie chcą do niego dopuścić. Ale to nie znaczy, że sytuacja jest zrównoważona – chyba że dopuścimy do siebie prawdę, iż równowagę pozwala utrzymać ciągłe odchylanie i upadanie.

Czyli magia. A jak to się ma do nauki o społeczeństwie?

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z zespołem oraz kuratorem cyklu „Przyszłość Europy". Rozmowę poprowadzi Roman Pawłowski.

„Terry Pratchett. Nauki społeczne" – współczesna opera kameralna

Produkcja: Komuna// Warszawa

Współpraca: Olga Mysłowska (sopran), Irad Mazliah (taniec)

Data i miejsce:

16 lutego 2014 (niedziela), godz. 19.00, ul. Lubelska 30/32, Warszawa (Praga-Południe)

Bilety:

ulgowy 10/ normalny 15 zł (do kupienia przed spektaklem)

O twórcach:

Komuna// Warszawa – jeden z najważniejszych teatrów niezależnych, eksperymentujący na styku sztuk performatywnych, wideoinstalacji i muzyki. Komuna// Warszawa w swej twórczości sięga po tematy ważne i współczesne, nieustannie poszukując nowych form i środków wyrazu. Tworząc przestrzeń do twórczego dialogu i dyskusji, przyciąga twórców młodego pokolenia, dając im wolność i swobodę artystyczną. Swoje spektakle zrealizowali tu m.in. Monika Strzępka i Paweł Demirski, Marcin Liber, Paweł Passini, Krzysztof Garbaczewski czy Leszek Bzdyl.

Spektakle Komuny były prezentowane na międzynarodowych festiwalach, m.in.: w Edynburgu, Kijowie, Moskwie, Berlinie, Monachium czy Tbilisi. Najważniejsze przedstawienia zespołu to m.in.: „Bez tytułu" (1997), „Design/Gropius" (2002), „Perechodnik/Bauman" (2003, nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), „Przyszłość świata" (2006), „Mill/Maslow" (2007), „Księgi" (2009), „Sierakowski" (2011).

Komuna// Warszawa wywodzi się z kultowej grupy Komuna Otwock, jednej z najciekawszych i najbardziej wyrazistych grupy artystycznych niezależnej sceny teatralnej. 20-letnia historia grupy została opisana w Przewodniku Krytyki Politycznej, wydanym pod patronatem i przy wsparciu Instytutu Teatralnego.

Irad Mazliah

– izraelski tancerz i choreograf, dyrektor artystyczny festiwalu Intimadance, współpracuje z wieloma zespołami tańca w Polsce i Europie.

Olga Mysłowska

– śpiewaczka, specjalizuje się w wykonywaniu muzyki barokowej. Umiejętności doskonaliła m.in. u Paula Esswooda, Olgi Pasiecznik i Alison Pearce. Wokalistka związana ze sceną alternatywną, współzałożycielka zespołu Polpo Motel.

www.komuna.warszawa.pl

Kultura
Noc Muzeów 2025. W Krakowie już w piątek, w innych miastach tradycyjnie w sobotę
Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami
Kultura
Złote Lwy i nagrody Biennale Architektury w Wenecji
Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady
Kultura
Jeff Koons, Niki de Saint Phalle, Modigliani na TOP CHARITY Art w Wilanowie