Tegoroczny festiwal wypełni muzyka dawnej, wieloetnicznej i wielokulturowej Rzeczpospolitej. Muzyka różnobarwna, taka jaka rozbrzmiewała w czasach Oskara Kolberga. Wspólnie z dziewiętnastowiecznym etnografem będziemy przemierzać najróżniejsze strony nie tylko dzisiejszej Polski, ale Litwy, Białorusi i Ukrainy.
Na koncertach, w klubach festiwalowych i podczas Nocy Tańca zagrają wykonawcy z Kujaw i Wielkopolski, muzykanci z Mazowsza, Beskidów, Słowacji i Huculszczyzny, z Podlasia, Polesia, Suwalszczyzny i Wileńszczyzny. Usłyszymy muzykę żydowską z Rzeszowszczyzny w wykonaniu Kapeli Brodów, muzykę góralską zagrają Zokopiany, kujawską – Janusz Prusinowski Trio. Pieśni dziadowskie z Podola i Wołynia wykona Andrij Ljaszuk a obrzędowe – Dominika Czekun ze wsi Stari Koni na Ukrainie. Usłyszymy wielu młodych instrumentalistów i śpiewaków, którzy rekonstruują tradycje muzyczne na podstawie nagrań archiwalnych i zapisów Kolberga.
Będzie mnóstwo tańca – codziennie po koncertach, na warsztatach i w sobotę, podczas Nocy Tańca, kulminacji festiwalu. Oprócz tańca na warsztatach można się uczyć śpiewać i grać na instrumentach (skrzypce, bęben, harmonia).
Nie zabraknie też barwnego wydarzenia jakim jest coroczne Targowisko Instrumentów. W sobotę, 26 kwietnia będzie można obejrzeć oryginalne, często archaiczne instrumenty przywiezione przez twórców z całego kraju, podziwiać proces ich produkcji, posłuchać ich dźwięku. Będą promocje płyt i książek o muzyce i instrumentach, pokazy filmów dokumentalnych. Dla dzieci - Bajkowa Kraina Kolberga Michała Malinowskiego z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści.
Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata", partner Roku Kolberga 2014 zapowiada kolejne muzyczne święto, wiosenny karnawał, na którym bawić się będą mieszkańcy Warszawy, publiczność z całej Polski i zagranicy.