Termin nadsyłania zgłoszeń upłynął 1 grudnia. Zdecydowana większość kandydatów wybrała drogę internetową (oprócz stosownych dokumentów trzeba było również nadesłać zapis występu, tak by była widoczna cała sylwetka pianisty). Niektórzy jednak pozostali wierni tradycyjnym przesyłkom i dlatego jeszcze nadchodzą ostatnie listy z odległych krajów, ale z regulaminową datą stempla pocztowego: 1 grudnia. O skali zainteresowania warszawskim konkursem najlepiej świadczy fakt, że pięć lat temu o możliwość startu w poprzedniej edycji (w Roku Chopinowskim), ubiegało 353 chętnych, a więc prawie o sto mniej niż obecnie.

Ciekawa jest też geografia konkursowa. Do chopinowskiego natarcia szykuje się już nie tylko Japonia, ale również Chiny i Korea Południowa. Z tych dwóch krajów liczba pianistów rośnie wręcz lawinowo. Ogółem z trzech państw nadeszło 212 zgłoszeń. Nie oznacza to oczywiście, że przyszłoroczny konkurs będzie przebiegał pod dyktando Azji. Jest jeszcze przecież 56 Polaków, 35 przedstawicieli Rosji, konkursowe aplikacje przysłali nawet pianiści z Afryki.

– Teraz czeka nas niesłychanie trudne zadanie — tłumaczy Grzegorz Michalski, pełnomocnik dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina ds. konkursu. – Specjalna komisja musi wybrać 160 pianistów. Zostaną oni zaproszeni do udziału w w eliminacjach, które odbędą się w kwietniu w Warszawie. Oznacza to, że już teraz trzeba dokonać ostrej selekcji, odrzucając niemal dwie trzecie chętnych.

Ostatecznie do samego konkursu, który tradycyjnie rozpocznie się z początkiem października, będzie dopuszczonych 80 pianistów. Z długiej i trudnej procedury selekcyjnej zwolnieni są jedynie laureaci głównych nagród na dziesięciu innych międzynarodowych konkursach pianistycznych. Taką samą szansę otrzymają również zdobywcy dwóch pierwszych nagród w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Chopina, który odbędzie się na przełomie stycznia i lutego.

Przewodniczącą międzynarodowego jury XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego została prof. Katarzyna Popowa-Zydroń. Uczestników oceniać będą m. in. zwycięzcy poprzednich edycji tej rywalizacji: Adam Harasiewicz (1955 rok), Martha Argerich (1965), Garrick Ohlsson (1970), Dang Thai Son (1980) i Yundi Li (2000).