„Ryż wołowy”: koreańska hybryda będzie przełomem w gastronomii?

Koreańscy naukowcy stworzyli innowacyjny produkt, który może stać się hitem w kuchni azjatyckiej. To zrodzona w laboratorium hybryda ryżu i wołowiny. Nowy produkt zyskał już nazwę; „ryż wołowy”.

Publikacja: 15.02.2024 17:11

„Ryż wołowy” to dzieło naukowców z koreańskiego Yonsei University.

„Ryż wołowy” to dzieło naukowców z koreańskiego Yonsei University.

Foto: Yonsei University

Branża food tech, czyli obszar innowacyjnych technologii produkcji i przetwórstwa żywności, nieustannie się rozwija. Po mięsie roślinnym, wołowinie in vitro czy żywności z owadów przyszedł czas na kolejny innowacyjny produkt – ziarna ryżu zawierające w sobie komórki mięsa i tłuszczu wołowego.

„Ryż wołowy”. Jak powstał koreański wynalazek?

Określenie „ryż z wołowiną” nabierze nowego znaczenia, biorąc pod uwagę innowacyjny produkt, który stworzyła grupa naukowców z Uniwersytetu Yonsei w Seulu pod kierownictwem biochemiczki Sohyeon Park. Szczegółami swojej pracy podzielili się właśnie w artykule opublikowanym na łamach czasopisma naukowego „Matter”.

Czytaj więcej

Słynna restauracja z dwiema gwiazdkami Michelin zamknięta. Koniec po 56 latach

Naukowcom udało się wyhodować zupełnie nowy rodzaj hybrydowego ryżu. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii pojedyncze ziarenka tego zboża zawierają w sobie dodatkowo komórki mięsa i tłuszczu wołowego.

W jaki sposób powstał „ryż wołowy”? Najpierw naukowcy pokryli ziarna zwykłego ryżu warstwą rybiej żelatyny, aby ułatwić zagnieżdżenie się w nich komórek pochodzenia krowiego. Następnie zaszczepiono komórki białka i tłuszczu krowiego, po czym tak przygotowaną hodowlę pozostawiono w warunkach laboratoryjnych na 9-11 dni.

Naukowcy wykorzystali porowatość i regularną strukturę ziaren ryżu, która – jak zauważyli – sprzyjała hodowli komórek zwierzęcych. Co więcej, niektóre molekuły ryżu odpowiednio „odżywiały” komórki białka i tłuszczu zwierzęcego, sprzyjając ich rozwojowi.

Jak smakuje hybrydowy ryż? Naukowcy relacjonują, że ziarna, w których rozwinęło się więcej komórek białka wołowego, odznaczały się smakiem i aromatem kojarzącym się z wołowiną, i co ciekawe, migdałami. Z kolei w ryżu z większą zawartością komórek tłuszczowych doszukano się smaków i aromatów przywołujących na myśl śmietankę, masło i olej kokosowy.

Nieco inna od klasycznego ryżu była również konsystencja „ryżu wołowego”. Zauważono, że jest nieco twardszy i bardziej kruchy – w odróżnieniu od tradycyjnego ryżu, który zwykle jest bardziej kleisty i miękki.

Krzyżówka ryżu i wołowiny. „Pożywna i smaczna”

W intencji jego twórców laboratoryjny ryż z wołowiną ma stanowić „wartościowe i smaczne” pożywienie hybrydowe. Ich zdaniem ma on spore szanse na to, aby stać się tańszą i bardziej ekologiczną alternatywą dla produktów białkowych. „Pewnego dnia mógłby pomóc w walce z głodem, żywić wojsko, a nawet kosmonautów” – stwierdza Sohyeon Park w wypowiedzi dla naukowego serwisu Eurek!Alert.

Twórcy produktu podkreślają, że spełnia on wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa żywności. Jego spożycie niesie ze sobą stosunkowo niskie ryzyko rozwinięcia się alergii pokarmowych. Zawiera też o osiem procent więcej białka i o siedem procent więcej tłuszczu niż tradycyjny ryż.

Naukowcy wskazują tez na niskoemisyjność produkcji swojego „wołowego ryżu” w porównaniu z hodowlą krów. „Zwykle pozyskujemy potrzebne nam białko ze zwierząt, jednak ich hodowla zużywa wiele zasobów i wody, emituje też duże ilości gazów cieplarnianych” – mówi Sohyeon Park.

Obliczono, że produkcja 100 gramów białka, które zawiera hybrydowy ryż, emituje około sześciu kilogramów dwutlenku węgla. Tymczasem produkcja takiej samej ilości wołowiny wytwarza prawie 50 kilogramów CO2.

Jedyne, co jest teraz potrzebne, aby hybrydowy „ryż” zagościł na stołach szerszego grona konsumentów, to umożliwienie komercyjnej produkcji tego produktu. Jak utrzymują jego twórcy, jest ona stosunkowo prosta. Naukowcy szacują, że ich ryż kosztowałby około 2,23 dolara za kilogram, czyli około 9 złotych.

Branża food tech, czyli obszar innowacyjnych technologii produkcji i przetwórstwa żywności, nieustannie się rozwija. Po mięsie roślinnym, wołowinie in vitro czy żywności z owadów przyszedł czas na kolejny innowacyjny produkt – ziarna ryżu zawierające w sobie komórki mięsa i tłuszczu wołowego.

„Ryż wołowy”. Jak powstał koreański wynalazek?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kuchnia
Dzień Czekolady: oto największa czekoladowa fontanna na świecie
Kuchnia
Atrakcyjność fizyczna zależy od tego, co jemy na śniadanie. Czego unikać?
Kuchnia
Polski specjał wśród najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. „Cudownie prosty”
Kuchnia
Od czego zależy to, czy zamawiasz dania wegetariańskie? Badacze mają odpowiedź
Kuchnia
Tylko kawa, herbata i woda. Nietypowa „dieta mnicha” premiera Wielkiej Brytanii