„Śp. Stefan Kisielewski mawiał, że „socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju”. Jeśli w sprawie IPN polski rząd odniósł – jak twierdzi – sukces, to był to sukces właśnie w tego rodzaju zmaganiach” – ocenia Artur Bartkiewicz.
Przeczytaj: Ustawa o IPN: PiS wygrał z PiS
Zdaniem ponad połowy (52 proc.) respondentów przeprowadzane w tym roku zmiany w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej wpłynęły niekorzystnie na wizerunek Polski w świecie. Przeciwnego zdania jest co piąty ankietowany. Co czwarty badany (28 proc.) nie umiał zając w tej sprawie jednoznacznego stanowiska.
- O tym, że przeprowadzane w tym roku zmiany w ustawie o IPN wpłynęły niekorzystnie na wizerunek Polski w świecie przekonanych jest 57 proc. mężczyzn i 48 proc. kobiet. Opinię tę podzielają również częściej osoby mające 50 i więcej lat (61 proc.), badani z miast liczących powyżej 200 tysięcy mieszkańców (62 proc.), ankietowani o wykształceniu podstawowym/gimnazjalnym (70 proc.) i respondenci mieszkający w województwie śląskim (69 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.