W akcie oskarżenia przeciwko sześciu osobom, które zorganizowały rocznicę urodzin Hitlera, ma się znaleźć informacja o wątpliwościach wobec dziennikarzy TVN, z pytaniem, czy ich zachowanie nie wypełniało znamion przestępstwa propagowania neonazizmu – dowiedziała się „Rzeczpospolita". Takie wnioski zawarł katowicki prokurator nadzorujący główne śledztwo – to efekt analizy materiału dowodowego, m.in. zeznań uczestników imprezy. Wcześniej Prokuratura Krajowa kazała wyłączyć wątek dziennikarzy nagrywających urodziny Hitlera do odrębnego postępowania. Śledztwo toczy się w tej sprawie w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach.
Pod przykryciem
Główne śledztwo dotyczące imprezy neonazistów świętujących 123. rocznicę urodzin Hitlera 13 maja 2017 r. w lasku w Wodzisławiu prowadziła od końca stycznia 2018 r. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Postawiła zarzuty propagowania ustroju totalitarnego siedmiu osobom, jedna z nich, Adam B., przyznała się do winy i poddała karze (Adam B. został skazany również za posiadanie broni). Wyrok skazujący zapadł na początku października.
To tam gliwicka prokurator Agnieszka Marcińczyk prowadząca śledztwo oceniła rolę dziennikarzy TVN, pisząc, że „ich udział w zdarzeniu miał charakter działalności pod przykryciem, stanowił element pracy nad tworzeniem reportażu". W połowie grudnia prok. Marcińczyk skonstruowała akt oskarżenia przeciwko reszcie podejrzanych, która nie przyznaje się do winy. Materiały śledztwa wraz z aktem oskarżenia trafiły do katowickiego nadzoru. A ten uznał, że z oskarżenia muszą być usunięte sformułowania, które oceniają rolę dziennikarzy. Dlaczego?
Czytaj także: RPO: działania ABW i prokuratury wobec operatora TVN wątpliwe
„Prokurator sprawujący zwierzchni nadzór służbowy nad tym śledztwem zapoznał się z decyzją kończącą to postępowanie, a w piśmie instruktażowym skierowanym do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach zalecił m.in. rozważenie zawarcia w uzasadnieniu aktu oskarżenia informacji o wyłączeniu ze śledztwa do odrębnego postępowania materiałów dotyczących zachowania dziennikarzy w związku z ich uczestnictwem w zdarzeniu z 13 maja 2018 roku, w Wodzisławiu Śląskim, podczas którego doszło do publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa, tj. o czyn z art. 256 § 1 k.k." – informuje nas prok. Waldemar Łubniewski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach.