Członkowie Partii Demokratycznej zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy, aby "przerwał te działania i podtrzymał przywiązanie Polski do wartości demokratycznych".

"Wprowadzenie tej ustawy stanowiłoby istotny krok wstecz dla historycznie silnego przywództwa Polski w dziedzinie reform demokratycznych w Europie" - przekonują kongresmeni.

"Erozja zasad demokratycznych podważyłaby wielkie postępy, jakie Polska poczyniła na przestrzeni dziesięcioleci w budowaniu nowoczesnego, demokratycznego kraju" - twierdzą autorzy listu.

Pełna treść listu:

Szanowny prezydencie Duda:

Jako wieloletni zwolennicy bliskich stosunków polsko-amerykańskich opartych na wspólnych demokratycznych wartościach, piszemy, aby wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie reformami sądownictwa w Polsce, które nie respektują zasad niezawisłości sądów i podziału władzy.

Od 2015 roku pański rząd podejmuje niepokojące kroki w stronę konsolidacji władzy kosztem instytucji demokratycznych. Kroki te, w tym próby wyparcia dużej liczby sędziów polskiego Sądu Najwyższego oraz nękanie sędziów, którzy starają się zapewnić kontrolę nad władzą rządową, podważyły niezależność sądownictwa w Polsce. Te same metody zostały wykorzystane do oczyszczenia służb wojskowych i wywiadowczych z tych, którzy nie zgadzają się w pełni z polityką rządu i zastąpienia ich partyjnymi zwolennikami, bagatelizując bezpartyjny charakter tych instytucji.

Szczególny niepokój budzi ustawa, która została uchwalona przez Sejm 20 grudnia 2019 roku wprowadzająca zmiany do ustawy o sądach powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym i innych ustaw. Zgodnie z innymi tzw. reformami, przyjętymi w ciągu ostatnich czterech lat, ustawa ta stanowi zagrożenie dla niezawisłości sądów, ogranicza wolność słowa i zrzeszania się sędziów, ogranicza samorządność sędziów oraz poszerza polityczną kontrolę nad pracą sądów. Pozwoliłaby między innymi na postawienie zarzutów dyscyplinarnych sędziom kwestionujących politykę rządu i ograniczyłaby udział organów kierowanych przez sędziów w podejmowaniu decyzji, w tym w powoływaniu prezesa Sądu Najwyższego i innych sędziów.

Wprowadzenie tej ustawy stanowiłoby poważny krok wstecz dla historycznie silnego przywództwa Polski w dziedzinie reform demokratycznych w Europie. Erozja zasad demokratycznych podważyłaby wielkie postępy, jakie Polska poczyniła na przestrzeni dziesięcioleci w budowaniu nowoczesnego, demokratycznego kraju.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Mamy nadzieję, że polska demokracja będzie kwitnąć dla swoich obywateli i dla Europy. Jednak siła Polski - podobnie jak Ameryki - opiera się na poszanowaniu demokratycznych tradycji i wartości. Z tego powodu wzywamy was - jako przyjaciele Polski - do niepodpisywania tej ustawy.