Jak wynika z badania, które na zlecenie „Rz” wykonała GfK Polonia, w planowanej w Gdańsku placówce większość Polaków chce znaleźć przede wszystkim dowody bohaterstwa polskich żołnierzy.
Ponad połowa respondentów jest zdania, że najważniejszym przesłaniem muzeum powinno być upamiętnienie polskiej walki o wolność podczas II wojny. Jedynie 27 proc. ankietowanych uważa, że placówka powinna prowadzić refleksję o wojnie jako doświadczeniu wszystkich narodów.
Na jakich tematach powinna się koncentrować? Tu respondenci mają dość sprecyzowane poglądy. Aż 35 proc. odpowiada, że głównym tematem ekspozycji powinna być walka polskich żołnierzy na wszystkich frontach. 23 proc. – że Polskie Państwo Podziemne i opór wobec okupantów.
Zdecydowanie mniejszy odsetek badanych (13 proc.) mówi o cierpieniach ludności innych krajów. Na eksterminację Żydów wskazuje jedynie co dziesiąty badany. Jeszcze mniej, bo 2 proc., chciałoby oglądać w muzeum materiały o cierpieniach ludności niemieckiej. Chodzi głównie o deportowanych z ziem zachodnich.
Co o takich wynikach sondażu myślą specjaliści? Dyskusje o kształcie ekspozycji i najważniejszym przekazie muzeum cały czas trwają. Przedstawione mają zostać jesienią. Sama placówka, która na razie znajduje się w fazie organizacyjnej, ma zaś ruszyć w 2014 r.