W naszym rankingu „Bezpieczny szpital” zwyciężyła w tym roku olsztyńska poliklinika, zdobywając 894 pkt na 1000 możliwych. Regionalny Szpital w Kołobrzegu znalazł się pół kroku za nią – do zwycięzcy zabrakło mu zaledwie 0,36 pkt.

Doskonały jest też wynik urazówki w Piekarach Śląskich, która jest najlepszym szpitalem monospecjalistycznym (866 pkt). Najlepszy szpital niepubliczny to Pleszewskie Centrum Medyczne, przekształcone rok temu ze szpitala publicznego w spółkę samorządową. Zdobyło 855 pkt.

Szpitale dostawały punkty m.in. za jakość leczenia, warunki pobytu pacjentów, kondycję finansową. O poprawiającej się sytuacji służby zdrowia świadczy fakt, że dziś już wszystkie szpitale z pierwszej setki zdobywają ponad 700 pkt. Kilka lat temu eksperci uznawali, że to minimum pozwalające uznać szpital za bezpieczny dla pacjenta. I wtedy dla wielu placówek, nawet ze złotej setki, był to poziom nieosiągalny.

Poprawiają się też wyniki finansowe. – Aż trzy czwarte szpitali zgłaszających się do rankingu ma wynik finansowy na plusie. Kilka lat temu było ich zaledwie 12 proc. – mówi Michał Bedlicki z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które opracowuje ranking merytorycznie (Centrum podlega Ministerstwu Zdrowia).

Wiele wskazuje, że to jednak ostatni tak dobry rok. – NFZ nie płaci za pacjentów przyjętych ponad limit, co musi się odbić na kondycji finansowej szpitali – tłumaczy Bedlicki.

– Fundusz jest mi winien za leczenie pacjentów 15 mln zł! Z tego 11 mln za leczenie onkologiczne. Grozi nam utrata płynności finansowej – alarmuje Janusz Chełchowski, dyrektor olsztyńskiej polikliniki.

Narzeka też szef Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu. – Mam supernowoczesny blok operacyjny, który powinien pracować dziesięć godzin dziennie. A jest czynny tylko pięć godzin, bo NFZ nie chce płacić za operacje robione w doskonałych warunkach – mówi dyrektor Janusz Olszewski.

Obaj dyrektorzy boją się długów. I wiedzą, o czym mówią, bo dotarli na szczyt, pnąc się z dna przepaści. Jeszcze kilka lat temu poliklinika w Olsztynie przynosiła 7,5 mln zł strat rocznie, a kołobrzeski szpital był przeznaczony do likwidacji. Dziś obie placówki są na plusie.

[ramka][b]Ranking szpitali 2009[/b]

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

[i]Szpitale publiczne: wielospecjalistyczne i onkologiczne[/i]

1. Szpital MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie

2. Regionalny Szpital w Kołobrzegu

3. Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi

[i]Szpitale monospecjalistyczne[/i]

1. Samodzielny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich

2. Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich

[i]Szpitale niepubliczne[/i]

1. Pleszewskie Centrum Medyczne

2. EuroMediCare Szpital Specjalistyczny z Przychodnią we Wrocławiu

[b][link=http://grafik.rp.pl/grafika2/388904]obejrzyj całe zestawienie[/link][/b] (plik MS Excel, 130kB)

[/ramka]