PiS z każdym, byle nie z SLD

Przed drugą turą wyborów samorządowych lewica to główny partner Platformy. Ale w kilku miejscach powstał i PO – PiS

Publikacja: 01.12.2010 21:08

Jak ustaliła „Rz”, Andrzej Duda z PiS (z lewej), który odpadł w pierwszej turze, prowadził teraz roz

Jak ustaliła „Rz”, Andrzej Duda z PiS (z lewej), który odpadł w pierwszej turze, prowadził teraz rozmowy i z kandydatem PO Stanisławem Kracikiem (w środku), i ze wspieranym przez SLD prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim. Na zdjęciu podczas debaty wyborczej 15 listopada

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

PiS pod żadnym pozorem nie wolno zawierać samorządowych koalicji z SLD. Taką decyzję wydał podczas posiedzenia Komitetu Wykonawczego PiS w ubiegłym tygodniu Jarosław Kaczyński. – Natomiast co do innych lokalnych sojuszy jest dowolność – mówi "Rz" Jarosław Jagiełło, łódzki poseł PiS. Jednak władze PiS rozważają jego ukaranie. Bo przed kilkoma dniami PiS w Łodzi poparł poseł Hannę Zdanowską (PO) walczącą o fotel prezydenta z kandydatem SLD Dariuszem Jońskim. Decyzję o poparciu Zdanowskiej skrytykował szef Klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Jagiełło liczy, że dzięki gestowi PiS w Łodzi uda się zawiązać koalicję z PO.

[srodtytul]Włocławek i Gliwice [/srodtytul]

To niejedyne miasto, w którym po drugiej turze wyborów (5 grudnia) władzę mogą sprawować przedstawiciele tych dwóch partii. – Częstochową będzie rządzić koalicja PO – PiS, jeśli tylko wygram wybory prezydenckie – oświadczyła we wtorek Izabela Leszczyna, kandydatka Platformy na prezydenta miasta. Jej rywalem jest kandydat SLD, poseł Krzysztof Matyjaszczyk. Z kolei w Sosnowcu PiS wesprze Jarosława Piętę (PO) rywalizującego z Kazimierzem Górskim (SLD). A w Gliwicach innego kandydata Platformy – Zbigniewa Wygodę, który zmierzy się z obecnym włodarzem miasta, bezpartyjnym Zygmuntem Frankiewiczem.

Partia Donalda Tuska pomoże z kolei posłowi PiS Łukaszowi Zbonikowskiemu w walce o prezydenturę Włocławka z obecnym szefem magistratu Andrzejem Pałuckim (SLD). – To nie tyle głosowanie za Zbonikowskim, ile przeciw Pałuckiemu – mówi poseł Domicela Kopaczewska (PO).

Platforma liczy także na poparcie PiS dla Stanisława Kracika, który w Krakowie zmierzy się z obecnym prezydentem Jackiem Majchrowskim, popieranym przez SLD.

Jak wynika z ustaleń "Rz", partia Kaczyńskiego raczej opowie się po stronie Majchrowskiego. – Bardzo zasłużył się przy organizowaniu uroczystości pogrzebowych Lecha Kaczyńskiego – mówi nasz informator z krakowskiego PiS. – Problemem jest fakt, że miał w kampanii dużo antykościelnych wystąpień. Zastanawiamy się, jak to obejść.

O powyborczej współpracy partie rozmawiają też w Poznaniu. – Negocjacje dotyczą bardziej podziału stanowisk w radzie miasta niż poparcia dla Grzegorza Ganowicza, naszego kandydata – mówi "Rz" poseł Dariusz Lipiński (PO). Ganowicz w drugiej turze rywalizuje z Ryszardem Grobelnym, obecnym prezydentem miasta. Jak dowiedziała się "Rz", PiS najprawdopodobniej nie poprze żadnego z tych kandydatów.

Do głosowania na kandydata PO wezwało natomiast poznaniaków SLD, które przed drugą turą wyborów samorządowych wyrasta na drugiego obok PSL partnera PO.

[srodtytul]Duże miasta z SLD[/srodtytul]

– Razem z PO mamy w radzie miasta większość, która jest w stanie wprowadzić do budżetu miasta ważne dla nas postulaty, m.in. dodatkowe miejsca w żłobkach i przedszkolach – argumentował Tomasz Lewandowski, szef poznańskiego SLD.

Sojusz, podobnie jak PSL, poparł też Krzysztofa Żuka (PO) rywalizującego w Lublinie z posłem PiS Lechem Sprawką. Lubelscy działacze SLD w specjalnie wydanym oświadczeniu skrytykowali Sprawkę za pomysł zaproszenia do miasta papieża Benedykta XVI. I zarekomendowali swoim sympatykom głosowanie na kandydata PO.

Partia Grzegorza Napieralskiego wsparła wojewodę Rafała Bruskiego (PO), który w Bydgoszczy powalczy z obecnym prezydentem, bezpartyjnym Konstantym Dombrowiczem (przed drugą turą poparł go PiS).

Na pomoc SLD może też liczyć poseł PO Arkadiusz Litwiński, rywalizujący w Szczecinie z obecnym prezydentem Piotrem Krzystkiem. – Działania pana Krzystka nie służą miastu – tłumaczy Tomasz Kalita, rzecznik Klubu SLD. Sojusz udzielił także poparcia kandydatom PO m.in. w Jeleniej Górze (Marcinowi Zawile), Wałbrzychu (Piotrowi Kruczkowskiemu), Zawierciu (Mirosławowi Mazurowi) oraz w Radomiu (Piotrowi Szprendałowiczowi).

– To nie jest przymiarka do przyszłej koalicji rządowej PO – SLD, takie sojusze to pojedyncze przypadki. Przecież w wielu miejscach rywalizujemy z Platformą – zastrzega Kalita.

W Radomiu koalicyjny PSL nie poparł kandydata PO, tylko jego rywala z PiS. Do egzotycznego przedwyborczego porozumienia doszło w Chorzowie, gdzie kandydata Platformy Andrzeja Kotalę rywalizującego z bezpartyjnym Markiem Kopelą jednocześnie wsparły PiS, SLD i Ruch Autonomii Śląska.

PiS pod żadnym pozorem nie wolno zawierać samorządowych koalicji z SLD. Taką decyzję wydał podczas posiedzenia Komitetu Wykonawczego PiS w ubiegłym tygodniu Jarosław Kaczyński. – Natomiast co do innych lokalnych sojuszy jest dowolność – mówi "Rz" Jarosław Jagiełło, łódzki poseł PiS. Jednak władze PiS rozważają jego ukaranie. Bo przed kilkoma dniami PiS w Łodzi poparł poseł Hannę Zdanowską (PO) walczącą o fotel prezydenta z kandydatem SLD Dariuszem Jońskim. Decyzję o poparciu Zdanowskiej skrytykował szef Klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Materiał Promocyjny
Szukasz studiów z przyszłością? Ten kierunek nie traci na znaczeniu
Kraj
Ruszyło śledztwo w sprawie Centrum Niemieckiego
Materiał Partnera
Dzień Zwycięstwa według Rosji
Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA