O Powstaniu Warszawskim i kryzysie w UE

Walka z Powstaniem Warszawskim to ostatni prezent Hitlera dla Stalina – pisze w tygodniku dr Maciej Korkuć, historyk dziejów najnowszych

Publikacja: 01.08.2011 03:22

W 67. rocznicę powstania badacz z krakowskiego IPN proponuje nowe spojrzenie na rolę ZSRR w sierpniu 1944 r.

„To był ostatni przejaw w tej wojnie faktycznej (choć bez formalnych uzgodnień) współpracy sowiecko-niemieckiej, ukierunkowanej na realizację zbieżnych celów militarno-politycznych. Niestety, wymierzonych znowu przeciw państwu polskiemu" – pisze dr Maciej Korkuć w numerze „Uważam Rze", który dziś trafił do kiosków. – „Najwyższy czas zrozumieć, że Sowieci nie tylko biernie, ale aktywnie wspierali niemiecką walkę z Polakami".

Historyk zauważa, że w sierpniu 1944 r. „ożył duch paktu Ribbentrop-Mołotow". Jego zdaniem rozbicie powstania było „oczyszczaniem przedpola dla stalinowskiego tworu". Na dowód wylicza, jakie oddziały AK zdążające na pomoc walczącej Warszawie Niemcy i Sowieci zwalczali. Analizuje też meandry polityki Stalina wobec powstania.

O ważnych problemach współczesnej Europy mówi z  kolei na łamach „Uważam Rze" dr Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PO, szef Klubu Polskiego w Europejskiej Partii Ludowej. W wywiadzie „Bez tożsamości zginiemy" ocenia, że UE dotknęło naraz pięć zagrożeń: zadłużenie strefy euro, próba demontażu strefy Schengen, rezygnacja z oddziaływania w Libii, odwrót z Europy Wschodniej i zanik solidarności finansowej. – Jest kryzys i poważny wiraż – podkreśla. – Byłem na ostatnich szczytach świadkiem słów niepokoju, które mnie swoją siłą wbijały w fotel.

 

Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne
Kraj
Końskie: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki starli się w debacie. Krzysztof Stanowski: Wszystkich nie ma
Kraj
Wydarzenia radomskie 1976 roku ponownie trafią pod lupę śledczych
Materiał Promocyjny
EFNI Wiosna w Warszawie: o polskiej prezydencji i przyszłości rynku pracy