Skandale pedofilskie w Kościele sprawiły, że Watykan nakazał episkopatom, aby opracowały lokalne wytyczne, jak postępować w takich przypadkach.
W tym celu Kongregacja Nauki Wiary ogłosiła wytyczne, które powinny te instrukcje uwzględniać. Episkopaty miały rok na opracowanie własnych dokumentów. Termin upływa z końcem maja. Polski episkopat opracował instrukcję w 2009 roku, ale w stosunku do wytycznych Watykanu, ogłoszonych w ubiegłym roku ma braki, które muszą być usunięte.
- Wszystko wskazuje na to, że stanie się to na marcowym zebraniu episkopatu, gdyż będzie to ostatnie spotkanie przed upływającym terminem - mówi rzecznik ks. Józef Kloch.
Nad zmianami pracuje Rada Prawna Konferencji Episkopatu Polski, której przewodniczy abp Andrzej Dzięga. Ale to nie przedstawiciel rady pojedzie na sympozjum w Rzymie dotyczące pedofilii, które rozpoczyna się w przyszłym tygodniu. Episkopat będzie reprezentował biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Marian Rojek. Spotkanie organizuje Uniwersytet Gregoriański, przy współudziale archidiecezji monachijskiej oraz Kongregacji Nauki Wiary. - Organizatorzy chcą pomóc episkopatom, aby poradziły sobie z przygotowaniem instrukcji, ale co one z nią zrobią, czy wprowadzą jej zasady w życie, na to nie ma już wpływu ani Watykan, ani inne organizacje - mówi Ewa Kusz, przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich, która weźmie udział w sympozjum. Na co dzień jest psychoterapeutką i seksuologiem. W jej ocenie, chociaż w Kościele w Polsce nie było poważnych skandali jak na Zachodzie, to problem istnieje. - Nie było skandali w mediach - precyzuje. - Ale zarówno ja, jak i moi koledzy psychoterapeuci spotykamy się w gabinetach z problemem nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Niestety, władze wyższe w Kościele często nie mają tego świadomości - mówi dr Ewa Kusz.
Instrukcja watykańska, w porównaniu z polską, inaczej rozkłada akcenty w ustalaniu nadużyć seksualnych wobec nieletnich i zapobieganiu im. Kongregacja wymaga, by biskup albo jego delegat spotykał się z ofiarami i ich rodzinami, angażował się w udzielanie pomocy duchowej czy psychologicznej. Polska instrukcja mówi jedynie, iż ofiary należy otoczyć "właściwą troską pastoralną". Watykański okólnik obliguje przełożonych seminariów i biskupów, aby wymieniali się informacjami na temat kleryków oraz księży zmieniających seminaria i diecezje, właśnie w kontekście ich zachowań seksualnych.