Przegląd prasy, czyli idą święta

Tematy związane ze zbliżającymi się świętami coraz śmielej wkraczają na łamy gazet.

Aktualizacja: 22.12.2014 10:33 Publikacja: 22.12.2014 08:00

Waldemar Grzegorczyk

Waldemar Grzegorczyk

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała

"Rzeczpospolita" na czołówce informuje o przedświątecznym boomie kredytowym. "Gwiazdka to dla banków czas żniw, bo Polacy biorą więcej pożyczek gotówkowych i ratalnych. W tym roku zbiory będą wyjątkowo obfite" - pisze Monika Sajewicz w artykule "Zadłużeni na święta". W tym roku Polacy śmielej sięgają po pożyczki, a ponieważ ostatni kwartał będzie dla banków jeszcze lepszy niż poprzednie, szykuje się rekord nowo udzielonych kredytów kredytów konsumenckich. Wszystko wskazuje na to, że poprzedni, z 2008 r., wynoszący 72 mld zł, zostanie w 2014 r. pobity.

"Rzeczpospolita" opisuje też porządki robione w rządzie przez premier Ewę Kopacz. "W kilku ministerstwach następują duże zmiany personalne. Stanowiska nowych wiceministrów dostały m.n. cztery posłanki PO: Beata Małecka-Libera (zdrowie), Urszula Augustyn (edukacja), Elżbieta Pierzchała (infrastruktura) Krystyna Skowrońska (Skarb Państwa). Posłanki będą miały status sekretarzy stanu i pełnomocników premier Ewy Kopacz" - czytamy w tekście pt. "Ewa Kopacz robi prządki w resortach i stawia na koleżanki". Zdaniem opozycji, te zmiany to element budowy przez panią premier własnej frakcji w PO.

Czy wreszcie nastąpił przełom w wojnie toczonej w Iraku i Syrii z Państwem Islamskim? "Po trzech dniach ciężkich walk oddziały autonomii kurdyjskiej odbiły z rąk islamistów miasto Sindżar" - informuje "Rzeczpospolita". "Ofensywa peszmergów (bojowników kurdyjskich) rozpoczęła się w zeszłą środę. Umożliwiło ja poważne wzmocnienie Kurdów dostawami broni od kilkunastu państw zachodnich. Szczególnie brakowało im broni przeciwpancernej i ciężkiej" - pisze Jarosław Giziński. Jak wynika z artykułu Państwo Islamskie ma coraz większe problemy z na zajętych terenach i we własnych szeregach. W ostatnim czasie dokonano egzekucji 150 pochodzących z Europy Zachodniej bojowników, którzy chcieli wrócić do domu.

"Rzeczpospolita" analizuje też korzyści, jakie mogłoby dać scalenie administracji podatkowej i ZUS. "Jedna instytucja do spraw PIT i składek do ZUS przyniosłaby sporo korzyści. Przede wszystkim podatnik nie musiałby tracić czasu na kontakty z dwoma instytucjami, czyli podwójną biurokracją, czy zmagać się z odmienną interpretacją przepisów" czytamy w artykule "Jeden urząd ds. danin publicznych". Autorka wylicza przy tym możliwe korzyści finansowe: w ZUS pracuje 46 tys. osób, których wynagrodzenia pochłaniają 2,5 mld zł, a fiskus zatrudnia 65 tys. osób, których płace to 4,7 mld zł. Gdyby zatrudnienie udało się zmniejszyć tylko o 10 proc., oszczędności wyniosłyby 700 mln zł rocznie.

"Gazeta Wyborcza" otwiera się tekstem pt. "Łukaszenka zakazuje kryzysu na Białorusi", omawiającym podjęte w zeszłym tygodniu przez władze w Mińsku działania, mające kamuflować załamanie kursu walutowego tamtejszego rubla i paniczne wykupywanie wszelkich dóbr ze sklepów. "Jeśli Moskwa ma zapalenie płuc, to my od razu mamy gangrenę. Jesteśmy uzależnieni od Rosji. Dostajemy od niej tanie surowce, na przykład za ropę płacimy o połowę mniej niż sąsiedzi, a ponad 40 proc, eksportu wysyłamy właśnie do Rosji" - cytuje "GW" białoruskego ekonomistę Jarosława Romańczuka.

Poza tym w "GW" m.in. artykuł "Wojna z policją w USA" o napięciach rasowych za oceanem. "Czarny 28-latek zastrzelił w Nowym Jorku dwóch policjantów w zemście za dwóch czarnych Amerykanów, którzy w poprzednich miesiącach zostali bezsensownie zabici przez policję" - czytamy. Policjanci za morderstwo swoich kolegów obwiniają burmistrza Nowego Jorku, który popierał demonstracje ludzi domagających się sprawiedliwości dla uduszonego podczas zatrzymania czarnego nastolatka.

Z tematów krajowych w "GW" m.in. wywiad z posłem SLD Markiem Baltem o tym, czy szef partii Leszek Miller powinien przestać nią kierować, artykuły "Jak kuria zabrała ziemię parafii w Stawie", "Lepsza kontrola doświadczeń na zwierzętach" i "Dziecinny błąd prokuratury" - ten ostatni o nieuzasadnionym oskarżeniu wikarego z Mazur o pedofilię.

"Dziennik Gazeta Prawna" zajmuje się z kolei próbami uszczelnienia rynków pracy i systemów socjalnych podejmowanymi przez kolejne kraje "starej" UE w reakcji na oskarżenia o wykorzystywanie ich przez przybyszy z "nowej" Unii. Po rządach Wlk. Brytanii i Holandii tym razem zmiany wprowadzają Niemcy, którzy będą odbierali prawo pobytu cudzoziemcom nie będącym w stanie znaleźć pracy przez 6 miesięcy lub gdy udowodni się im wyłudzanie zasiłków.

"DGP" opisuje też niekończące się problemy z systemem alarmowym z uniwersalnym numerem 112. Ostatnim przykładem jest pilna nowelizacja ustawy o powiadamianiu ratunkowym. "W ostatnim niemalże momencie przy negocjacjach z operatorami telekomunikacyjnymi wyszło na jaw, że technologicznie za trudne i do tego za drogie ma być wysyłanie sms-ów ratunkowych na numery zaczynające się od 99, czyli te najbardziej znane - na policję, straż pożarną i pogotowie. A więc nagle pojawiła się, oczywiście zgłoszona w szybszym, poselskim trybie, poprawka kasująca taką możliwość" - wyjaśnia "GW" sens ostatnich zmian poseł SP Edward Siarka.

"Puls Biznesu" donosi o innowacyjnej polskiej technologii recyclingu odpadów komunalnych, która nie są zainteresowany krajowe samorządy, a w którą ma zainwestować 100 mln euro zagraniczny inwestor. Rozwijająca technologię firma Bioelektra prezentowała m.in. na spotkaniach z władzami San Francisco, czy w Zjednocznych Emiratach Arabskich. Tymczasem polskie samorządy wolą budować drogie spalarnie śmieci i nie interesują się znacznie bardziej ekologiczna i tańszą krajową technologią.

"Rzeczpospolita" na czołówce informuje o przedświątecznym boomie kredytowym. "Gwiazdka to dla banków czas żniw, bo Polacy biorą więcej pożyczek gotówkowych i ratalnych. W tym roku zbiory będą wyjątkowo obfite" - pisze Monika Sajewicz w artykule "Zadłużeni na święta". W tym roku Polacy śmielej sięgają po pożyczki, a ponieważ ostatni kwartał będzie dla banków jeszcze lepszy niż poprzednie, szykuje się rekord nowo udzielonych kredytów kredytów konsumenckich. Wszystko wskazuje na to, że poprzedni, z 2008 r., wynoszący 72 mld zł, zostanie w 2014 r. pobity.

Pozostało 89% artykułu
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany