Powolne sądy, greckie mity i czarne skrzynki

Grecja wciąż w centrum uwagi, ale z czołówek dzisiejszych dzienników została wyparta przez inne tematy. Jakie? Zapraszam do lektury.

Publikacja: 03.07.2015 08:02

Andrzej Krakowiak

Andrzej Krakowiak

Foto: Fotorzepa/Ryszard Waniek

Otwarcie „Rzeczpospolitej" przypomina, jaką zmorą przedsiębiorców (i nie tylko) mogą być opieszałe sądy. Jest coraz gorzej, choć jeszcze w 2011 roku premier Donald Tusk zapowiadał, że procesy w sądach będą o jedną trzecią krótsze. Potwierdzają to zresztą statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości. Średni czas trwania sprawy w sądzie okręgowym wynosił w pierwszym kwartale tego roku 7,8 miesiąca, podczas gdy rok wcześniej 7,2 miesiąca. Proces gospodarczy zabierał teraz średnio 13,1 miesiąca, a rok temu 12,5 miesiąca. Podobnie wydłużył się czas trwania spraw karnych.

Dlaczego jest coraz gorzej? - Bo nie wydarzyło się nic, co mogłoby poprawić sytuację – ocenia sędzia Krystian Markiewicz z Sądu Rejonowego w Katowicach. A szans na poprawę nie ma, ponieważ spraw w sądach wciąż przybywa.

Grecki festiwal

W „Rzeczpospolitej" kolejny dzień analizujemy też sytuację w Grecji. Według MFW nowy program ratunkowy musiałby opiewać na co najmniej 53 mld euro. Do jakiegokolwiek porozumienia droga wciąż daleka i kręta, a grecki premier nadal jest nieugięty wobec wierzycieli. Okazuje się, że źródeł takiej postawy można szukać również w domu Aleksisa Ciprasa...

Na dobre ruszył sezon letnich festiwali, a „Rzeczpospolita" prześwietla towarzyszące im finanse. Okazuje się, że wpływy z koncertów za kilka lat będą stanowiły już połowę globalnego rynku muzycznego. W Polsce znaczenie koncertów jest jeszcze większe. Jak wyliczyła firma PwC, występy na żywo dadzą w tym roku muzykom aż 228 mln dol. (gdy cały rynek będzie wart 341 mln dol.). - Polacy bardzo dużo wydają na koncerty, a firmy wolą wręcz sponsorować festiwale i koncerty, niż np. wspierać wydawanie płyt – przyznaje Piotr Kabaj, prezes Warner Music Poland.

Mity i klechdy

„Dziennik Gazeta Prawna" skupia się dziś na obalaniu mitów. Zarówno tych greckich, jak i polskich (wypada więc chyba mówić tu bardziej o klechdach).

Jakie mity greckie obalają dziennikarze DGP? Mit pierwszy: „Grecy to darmozjady". Autor tekstu proponuje, by zacząć od kwestii najprostszych, np. „Czy Grecy są społeczeństwem złożonym genetycznym lenistwem?" I dalej udowadnia, że greckie społeczeństwo należy do najbardziej zapracowanych w rozwiniętym świecie, zaś kolejne rządy walczyły, jak mogły o ograniczanie wydatków socjalnych. A że kraj znajduje się, gdzie się znajduje, czyli już poza granicą bankructwa, to chyba wyłączna zasługa niesprzyjających okoliczności zewnętrznych (cień podejrzeń pada też - a jakże – na „presję ze strony UE i MFW").

Dalej mamy jeszcze trzy mity, równie zgrabnie obalane. Mnie to nie przekonało, ale jeśli ktoś chce się przekonać, czy serce na pewno ma po lewej stronie (albo jeszcze dalej), niech sięgnie po tekst.

A wspomniane wcześniej klechdy? Dotyczą przedsiębiorców i przedsiębiorczości nad Wisłą. Bo biznes, jaki tu się robi, to – zgodnie z tytułem tekstu - „Biedabiznes". „Nazywa się nas prywaciarzami, sklepikarzami, badylarzami, drobnymi cwaniaczkami. Jesteśmy złodziejami, kombinatorami, aferzystami. Taki jest społeczny odbiór nas – steranych często życiem i pracą, pozbawionych często energii i pieniędzy – przedsiębiorców". To cytat z listu, który skłonił autorkę do napisania dramatycznego tekstu. List i pięć przykładów, które opisuje. Tyle wystarczy, żeby wyciągać wnioski na temat fatalnego stanu polskiej przedsiębiorczości?

Na koniec (dobra?) wiadomość dla kierowców z dzisiejszej „Gazety Wyborczej". „Sprytny gadżet w naszym aucie powiadomi ubezpieczyciela, czy przekraczamy dozwoloną prędkość lub hamujemy z piskiem opon. Jeżdżący bezpiecznie zapłacą mniej za polisę" - czytamy w „Gazecie". Styl jazdy polskich kierowców za pomocą umieszczonej pod maską czarnej skrzynki jako pierwsza będzie analizowała należąca do PZU firma Link4. Efektem ma być spokojniejsza jazda, mniej wypadków, a więc i mniejsze koszty naprawy aut po stłuczkach i odszkodowania. Zobaczymy...

Materiał Promocyjny
Szukasz studiów z przyszłością? Ten kierunek nie traci na znaczeniu
Kraj
Ruszyło śledztwo w sprawie Centrum Niemieckiego
Materiał Partnera
Dzień Zwycięstwa według Rosji
Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA