#RZECZoPOLITYCE: Arcybiskup Stanisław Gądecki i ks. Krzysztof Dukielski

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. Krzysztof Dukielski, zastępca dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży byli gośćmi Tomasza Krzyżaka w środowym programie #RZECZoPOLITYCE.

Aktualizacja: 27.07.2016 08:57 Publikacja: 26.07.2016 22:59

#RZECZoPOLITYCE: Arcybiskup Stanisław Gądecki i ks. Krzysztof Dukielski

Foto: rp.pl

Zarówno z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, jaki z ks. Krzysztofem Dukielskim rozmawialiśmy o Światowych Dniach Młodzieży, które 26 lipca oficjalnie zaczęły się w Polsce.

Abp Gądecki: ŚDM to ogromna promocja Polski

– Przyjeżdża 5500 dziennikarzy z całego świata, czego nie było do tej pory w dziejach Polski. To jest ogromna promocja Polski – mówił abp. Stanisław Gądecki, arcybiskup metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Abp. Gądecki przyznał, że inaczej odbieramy wypowiedzi papieża Franciszka, niż to było z Benedyktem czy Janem Pawłem II, ze względu na bardziej liberalne wypowiedzi, a także fakt, że pochodzi z innego kontynentu. - To jest często luźna forma wypowiedzi, która nic nie zmienia w sensie dogmatycznym. Gość programu mówił, że msza w Częstochowie nie jest czymś nowym podczas wizyty Ojca Świętego. - Jasna Góra jest w konwencji Światowych Dni Młodzieży, to co jest nowością, to wizyta w Auschwitz – powiedział arcybiskup. Abp Gądecki przyznał, że podczas mszy w Częstochowie papież przekaże przesłanie skierowane głównie do Polaków, ale zaznaczył, że wśród rodaków będą na pewno też inni ludzie. – Odnowienie związku z Chrystusem i bycie uczniem misjonarzem. To jest taka zbitka, która podoba się papieżowi, że ten który jest uczniem, nie jest tylko nim, ale staje się misjonarzem – mówił gość programu. - Całe Światowe Dni Młodzieży przebiegają pod hasłem błogosławieni miłosierni, czyli praktycznie tematem wiodącym jest miłosierdzie – powiedział abp Gądecki. Prowadzący program szef działu krajowego „Rzeczpospolitej” Tomasz Krzyżak przypomniał, że ŚDM odbywały się w Polsce 25 lat temu i wtedy padło hasło, że jest to spotkanie Wschodu z Zachodem. – Teraz też tak będzie, bo jakbyśmy się nie nazywali, Europą Środkowo-Wschodnią, to mieszkamy na granicy Wschodu z Zachodem – mówił abp. Gądecki. Co ŚDM mogą dać Polsce? – Przyjeżdża 5500 dziennikarzy z całego świata, czego nie było do tej pory w dziejach Polski. Żaden mecz nie zgromadzi takiej liczby dziennikarzy z całego świata. To jest ogromna promocja dla Polski – powiedział gość.

- Każdy członek Kościoła jest ważny, a to co jest najsłabsze, jest najważniejsze – wspomniał o jednej z myśli Kościoła abp Gądecki.

 

Ks. Krzysztof Dukielski: Jan Paweł II nie wymyślił ŚDM

- Jan Paweł II się złościł, gdy mówiono, że to on wymyślił ŚDM. Powtarzał, że to ludzie młodzi je stworzyli - mówił zastępca dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży ks. Krzysztof Dukielski.

Kiedy pojawiły się pierwsze głosy mówiące o tym, że Kraków zorganizuje ŚDM? - Informacje o tym, że ŚDM odbędą się w Krakowie docierały do nas kilka miesięcy przed oficjalnym ogłoszeniem decyzji. Chodziło o podpatrywanie Brazylijczyków, jak organizuje się to wydarzenie - powiedział zastępca dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży - Z informacji, które otrzymaliśmy wynika, że było ponad 40 tysięcy zadeklarowanych wolontariuszy. Oczywiście mamy również przyjaciół, którzy wspomagali młodzież. Polska jest teraz usiana centrami młodych ludzi, którzy poczuli, że Kościół jest ich - chwalił przygotowania ks. Krzysztof Dukielski - Cieszymy się, że papież docenił ogromny wysiłek, jaki został włożony w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży - dodał. Czy ta "iskra" nie jest chwilowa? - Tego się nie obawiamy. Młodzi są nieobliczalni, ciężko ich zamknąć w schematy. Pytanie jest, jak nie ostudzić tego zapału. Nie można zostawić ludzi młodych samych. Ile ludzi pojawi się w Brzegach? - Nie mamy pojęcia, bo młodzi zawsze zaskakują. Szacunkowo jest podobnie jak w Madrycie. Spodziewamy się 1,5 miliona ludzi - mówił ks. Dukielski. Dzięki akcji "Bilet dla brata" osoby biedniejsze również mogą przyjechać do Krakowa. - Udało nam się opłacić bilety dla 4 tysięcy osób ze Wschodu. Mimo, że niektóre osoby mieszkają zaledwie kilkaset kilometrów od Krakowa, to dochodziły do nas głosy, że bez naszej pomocy nie będą w stanie pojawić się w Polsce - podsumował akcję ks. Dukielski.

- Jan Paweł II się trochę złościł, gdy mówiono, że to on wymyślił ŚDM. Powtarzał, że to ludzie młodzi je stworzyli. Młody człowiek ma potrzebę spotkania z drugim. To już widać na naszych ulicach - mówił ks. Dukielski.

Zarówno z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, jaki z ks. Krzysztofem Dukielskim rozmawialiśmy o Światowych Dniach Młodzieży, które 26 lipca oficjalnie zaczęły się w Polsce.

Abp Gądecki: ŚDM to ogromna promocja Polski

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
sądownictwo
Sąd Najwyższy ratuje Ewę Wrzosek. Prokurator może bezkarnie wynosić informacje ze śledztwa
Kraj
Znaleziono szczątki kilkudziesięciu osób. To ofiary zbrodni niemieckich
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił