W związku z zapowiedzianą na dziś, na godz. 12 konferencję prezydenta Andrzeja Dudy, w czasie której prawdopodobnie przedstawi on projekty ustaw ws. sądownictwa, przypominamy wyniki sondażu, jaki zamieściliśmy na rp.pl 19 września.

Prawie dwóch na trzech ankietowanych uważa, że działania prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zmian w sądownictwie powinny w mniejszym stopniu uwzględniać postulaty PiS. 18 proc. uważa, że prezydent RP powinien w większym stopniu uwzględniać postulaty tej partii. Zdania w tej sprawie nie ma podobny odsetek badanych.

 

 

- Częściej to mężczyźni uważają, że prezydent w mniejszym stopniu powinien uwzględniać postulaty PiS. Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie od 3001 do 5000 zł (72 proc.) oraz badani z miast do 20 tysięcy mieszkańców (73 proc.). Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek osób, które są tego zdania, do 71 proc. w grupie powyżej 50. roku życia - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu podkreśla, że w systemach demokratycznych judykatywa, czyli władza sądownicza, powinna być niezależna od innych naczelnych organów państwowych, w szczególności od rządu. - Prawidłowość tę dostrzegli respondenci biorący udział w badaniu, którzy są tego samego zdania. Próby narzucenia swej woli judykatywie przez władzę wykonawczą może wyraźnie naruszyć istniejący porządek państwa prawa, w którym rząd zdominuje istniejący system organów państwowych – kwituje prof. Knopek.

25 września będą gotowe ostateczne projekty ustaw przygotowywanych przez prezydenckich prawników.

- Zawetowane przez prezydenta ustawy były destrukcyjne. Rozumiem zamysł przebudowy sądownictwa i potrzebę korekty składu osobowego Sądu Najwyższego, ale to były projekty bardzo krótkowzroczne - powiedział prof. Michał Królikowski, doradca prezydenta Andrzeja Dudy od reformy sądownictwa.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

 

 

Sceptycznie do działań prezydenta podchodzi Nowoczesna. Ryszard Petru już zapowiedział, że nie będzie popierać prezydenckich projektów dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. - Z informacji, którą pan prezydent przekazał, ja wnioskuję, że to w dużym stopniu będą podobne ustawy do tych PiS-owskich, które zawetował, tylko zamiast Zbigniewa Ziobry będzie Andrzej Duda - zaznaczył lider Nowoczesnej.