Do tej pory w tej sprawie 16 osobom przedstawiono 38 zarzutów. Wszystkim podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma ciągle charakter rozwojowy.

Tym razem policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali w Poznaniu 54-letniego Marcina Ż. i 56-letniego Mieczysława R. – prezesów pięciu firm. Firmy te były legalnie zarejestrowane jednak w rzeczywistości nie prowadziły żadnej działalności tylko ją pozorowali. Przez ich konta przesyłano pieniądze z nielegalnej działalności, które następnie legalizowano. Obu zatrzymanym przedstawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy, fałszowania dokumentów i poświadczenia nieprawdy. Wobec obu prokuratur zastosował dozory policyjne i poręczenia majątkowe w wysokości 5 i 10 tysięcy złotych.

Policjanci zatrzymali również 48-letnią Anastazję W. z Poznania, która była księgową zorganizowanej grupy przestępczej. Jej rola polegała na organizowaniu fałszowania dokumentów w celu prania pieniędzy z przestępczej działalności. Przedstawiono jej również zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Została aresztowana na okres 3 miesięcy.

Z kolei w Koszalinie w ręce policjantów wpadł 27-letni Krystian W., który będzie odpowiadał za branie brudnych pieniędzy i poświadczanie nieprawdy w dokumentach finansowych. Po przesłuchaniu w Prokuraturze Krajowej w Lublinie i zastosowaniu dozoru policyjnego oraz wyznaczeniu poręczenia majątkowego w kwocie 10 tys. Złotych, mężczyzna został zwolniony.

To już trzecia seria zatrzymań w tej sprawie. Śledztwo prowadzone jest przez Prokuraturę Krajową w Lublinie wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym i Wywiadem Skarbowym Ministerstwa Finansów.