Przegląd prasy: Od pierwszej damy po posłankę Pawłowicz

Dzisiejsze dzienniki i tygodniki przynoszą wiele ciekawych informacji z różnych dziedzin. Tym razem najciekawsza zdaje się polityka i muzyka, choć i w gospodarce wiele się dzieje.

Publikacja: 25.04.2016 08:04

Przegląd prasy: Od pierwszej damy po posłankę Pawłowicz

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Parę naprawdę ciekawych tekstów jest w dzisiejszej „Rzeczpospolitej". Na froncie jest o faktycznych decydentach w naszym kraju („Oni rządzą Polską"). Przewodzi im oczywiście Jarosław Kaczyński, ale i inne postacie są nietuzinkowe.

„Rząd płaci mniej" to tekst o obniżkach pensji dyrektorów w ministerstwach. To efekt ustawy PiS o urzędnikach. Choć może jest i przejrzyściej to nadal wielu dyrektorów zarabia więcej od ministrów, a w szczególności wiceministrów. Problem płac tych ostatnich jest znany od lat. Teraz pojawią się plotki o podwyżce dla nich, ale i tu powiązanie ich uposażeń z tym co dostają posłowie jest barierą, bo zyskać musieliby też posłowie, a ci chyba na podwyżkę nie zasługują...

Dział kultury „Rzeczpospolitej" swój najważniejszy tekst poświęcił zmarłej gwieździe muzyki - Princowi. Z artykułu pt. „Prince – wielki mały Książę" można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu i twórczości tego niepospolitego artysty choćby takich, że mimo niskiego wzrostu (158 cm) uwielbiał grać w koszykówkę i że sam często robił próby techniczne przed koncertami.

Na łamach ekonomicznych jest ciekawa rozmowa pt. „Nie jesteśmy wielkim Chopinem".  Nie dotyczy ona jednak oczywiście muzyki a warszawskiego lotniska. Nowy dyrektor naczelny Portów Lotniczych stwierdza w niej m.in., że w Polsce nigdy nie było strategii rozwoju lotnictwa i transportu w ogóle. Odnosi się też do kwestii bezpieczeństwa na stołecznym lotnisku po zamachach w Brukseli.

Również w „ekonomii" może przeczytać, że w tym sezonie nie powinien upaść żaden znaczący touroperator turystyczny („Wakacje raczej bez bankructw"). Dobre wiadomości dla wyjeżdżających na zorganizowane formy wypoczynku są takie, że największe firmy turystyczne się umacniają, a wszyscy touroperatorzy znaleźli zamienniki dla krajów, w których ostatnio miały miejsce zamachy terrorystyczne.

Ponadto, z czołówki stron ekonomicznych możemy się też dowiedzieć, że niemiecki gigant motoryzacji – Mercedes – zainwestuje setki milionów euro w nową fabrykę silników w naszym kraju („Mercedes zainwestuje 800 milionów euro" ). To jeszcze nieoficjalne info, ale przecieki z samej firmy i Ministerstwa Rozwoju na to mocno wskazują. Dziś mają znaleźć potwierdzenie. Oby tak się stało, bo wiadomo, że z lokalizacją na Dolnym Śląsku mocno rywalizowali Węgrzy i Rumunii.

„Gazeta Wyborcza" na swej czołówce zamieszcza pięciopunktowy apel m.in. trzech byłych prezydentów Polski, byłego premiera i przywódców Solidarności w obronie państwa prawa. Wytacza w nim całą serię zarzutów wobec obecnych rządzących.

„Gazeta Wyborcza" przypomina też o 70. urodzinach wybitnego aktora Andrzeja Seweryna („Siedem razy Seweryn"). Przybliża jego sylwetkę w siedmiu odsłonach przypominając m.in., że to słynący z pracowitości aktor międzynarodowy (i francuski), który zagrał m.in. u boku Catherine Deneuve w nagrodzonych Oscarem „Indochinach".

„Dziennik Gazeta Prawna" na swym froncie pisze o emeryturach („Emerytury w górę. O 5 zł"). DGP wskazuje, że potrzebujemy nowego mechanizmu podwyżek tych świadczeń.

DGP pochyla się też nad górnictwem przedstawiając alfabet Polskiej Grupy Górniczej, która już 1 maja br. ma zastąpić Kompanię Węglową („Polska Grupa Górnicza od A do Z"). Pytanie czy ta zmiana uratuje 11 kopalni.

A co w tygodnikach? „Do rzeczy" obwieszcza, że w okładkowym tekście „Dopaść pierwszą damę" odsłania kulisy kampanii przeciw małżonce Prezydenta RP. Jak pisze autor, wrogie Andrzejowi Dudzie media prezentują skrzywiony obraz Agaty Kornhauser-Dudy. Co ciekawe broni jej była kandydatka do urzędu prezydenckiego Magdalena Ogórek mówiąc o niej, że to miła, zasadnicza kobieta z klasą. O Agacie Dudzie jest też rozmowa z Elżbietą Jakubiak, byłą szefową gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tytuł jest pozytywny – „Dyskrecja i spokój to atuty prezydentowej", a przepytywana stwierdza, że obecna pierwsza dama jest bardziej atakowana niż jej przeciwniczki.

„Do rzeczy" wraca też do afery taśmowej. Tytuł tekstu mówi sam za siebie – „Rozmowa Kulczyk-Graś i zmiana redaktora naczelnego „Faktu".

W tym samym tygodniku jest też o tym co się dzieje w moim ulubionym zespole rockowym. Otóż z tekstu „Frontman zastępczy" dowiaduję się, że w AC/DC na wokalu Briana Johnsona zastąpi Axel Rose z Guns N' Roses. W ogóle w składzie AC/DC wiele się ostatnio działo. Mimo to życzę im dalszego grania, a Axla Rosa nie skreślam, bo będąc nastolatkiem Guns N' Roses też słuchałem i lubiłem, a ich debiutancką płytę „Appetite for Destruction" mam do dziś, nie mówiąc o prawie pełnej dyskografii AC/DC.

Uprawiając nadal „prywatę" nie mogę nie wspomnieć o moim ukochanym tenisie. „Porsche dla Andżeliki" to tytuł tekst w „Rzeczpospolitej" o tym, która z bliskich nam tenisistek wygrała prestiżowy turniej na mączce w Stuttgarcie. Choć nie była to Agnieszka Radwańska to przynajmniej zwyciężczynią okazała się Angie Kerber, która pokonała półfinałową pogromczynię Agnieszki Laurę Siegemund. No i do tego wracający do formy Rafael Nadal. Po dziewiątej wiktorii w Monte Carlo wygrał po raz dziewiąty w Barcelonie. Oba turnieje na clayu. Teraz czas na dziesiąty triumf w Paryżu. !Vamos Rafa!

O Radwańskiej, Kerber i Siegemund pisze też „Gazeta Wyborcza" w tekście „Rywalka na fali". Dwie pierwsze zamieniają się ostatnio miejscami nr 2 i 3 w rankingu WTA. Teraz górą jest Agnieszka, choć jej przewaga to tylko 35 pkt.

W „Newsweeku" też piszą o Agacie Dudzie. Tu nie jest już tak miło i delikatnie jak w „Do rzeczy". Tygodnik pisze, że żona prezydenta nie pojawiła się na obchodach rocznicy smoleńskiej i pyta czy chodzi o politykę czy coś innego. W tekście roztrząsane są wszelkie plotki nt. relacji prezydenckiej pary i poglądów pierwszej damy.

„Newsweek", a konkretnie dwie autorki zajęły się też inną kobietą z obecnego obozu władzy". „Bulterierka prezesa" to tekst o posłance Krystynie Pawłowicz. To barwna postać i barwny jest też artykuł. Jest też długi. Posłance poświęcono aż cztery strony tekstu (i jedną ilustracji, na której występuje w aureoli).

„Wprost" też pisze o płacach, ale nie dyrektorów w ministerstwach jak „Rzeczpospolita", a prezesów w spółkach Skarbu Państwa („Pożegnanie z kominówką"). Tygodnik donosi, że rząd chce, aby zarabiali mniej.

„Wprost" zajęło się też przyszłością Donalda Tuska „Tusk myślami jest już w Polsce". Spekulacje są takie, że nawet jak nie pozostanie na obecnym stanowisku to jednak i tak nie wróci na razie do kraju, bo dostanie inną funkcję za granicą. Pytanie czy sam chce wracać.

Parę naprawdę ciekawych tekstów jest w dzisiejszej „Rzeczpospolitej". Na froncie jest o faktycznych decydentach w naszym kraju („Oni rządzą Polską"). Przewodzi im oczywiście Jarosław Kaczyński, ale i inne postacie są nietuzinkowe.

„Rząd płaci mniej" to tekst o obniżkach pensji dyrektorów w ministerstwach. To efekt ustawy PiS o urzędnikach. Choć może jest i przejrzyściej to nadal wielu dyrektorów zarabia więcej od ministrów, a w szczególności wiceministrów. Problem płac tych ostatnich jest znany od lat. Teraz pojawią się plotki o podwyżce dla nich, ale i tu powiązanie ich uposażeń z tym co dostają posłowie jest barierą, bo zyskać musieliby też posłowie, a ci chyba na podwyżkę nie zasługują...

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Kolejne ludzkie szczątki na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie
Kraj
Załamanie pogody w weekend. Miejscami burze i grad
sądownictwo
Sąd Najwyższy ratuje Ewę Wrzosek. Prokurator może bezkarnie wynosić informacje ze śledztwa
Kraj
Znaleziono szczątki kilkudziesięciu osób. To ofiary zbrodni niemieckich
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił