Wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie

Jako młoda osoba zawsze z dużą uwagą śledziłam to, co się działo w Polsce. "Solidarność" odcisnęła piętno i na moim życiu. Być może bez "Solidarności" nie byłoby końca zimnej wojny - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premier Beatą Szydło.

Aktualizacja: 07.02.2017 16:23 Publikacja: 07.02.2017 13:08

Wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie

Foto: PAP

Powitanie kanclerz Niemiec przed gmachem KPRM rozpoczęło się od odegrania hymnów Niemiec i Polski. W uroczystości ze strony polskiego rządu wzięli udział m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski, wiceszef MSZ Konrad Szymański i szefowa gabinetu premier Elżbieta Witek.

Angela Merkel na wstępie swojego wystąpienia po spotkaniu z premier Beatą Szydło podziękowała za przyjazne przyjęcie i zaproszenie do Warszawy. - Nasza kooperacja opiera się na trzech filarach: gospodarczym, politycznym i społecznym - powiedziała kanclerz Niemiec.

Przyznała, że w kwestii polityki rozmowy z premier Szydło dotyczyły wspólnych działań w UE. - Rozmawiałyśmy o pakiecie klimatycznym, oraz o tym, że w związku z praworządnością rząd polski prowadzi konsultacje z Komisją Europejską. Zawsze z dużą uwagą jako młoda osoba śledziłam to, co się działo w Polsce. "Solidarność" odcisnęła piętno i na moim życiu. Być może bez "Solidarności" nie byłoby końca zimnej wojny. Cieszę się, że dialog polskiego rządu z Komisją Europejską przebiega dobrze, a Polska zamierza odpowiedzieć na pytania Komisji Weneckiej i Komisji Europejskiej - powiedziała Angela Merkel.

Kanclerz poinformowała, że rozmowy z premier Szydło dotyczyły też mniejszości niemieckiej w Polsce. - Później spotkam się z przedstawicielami mniejszości. Premier zapewniła, że założenia traktatu o dobrym sąsiedztwie są respektowane - przyznała Merkel.

Dodała, że poruszone zostały też kwestie bezpieczeństwa. - Rozmawiałyśmy o wzmocnieniu wymiaru wschodniego. Podkreśliłam, że Niemcy wiedzą, iż muszą zwiększać wydatki na obronę. W tym roku w porównaniu z zeszłym wzrosły o 5 procent - poinformowała Angela Merkel.

Ważnym tematem rozmów był też problem migracji. - Rozmawiałyśmy o kwestii zabezpieczenia granicy. Polska tutaj dużo robi. Mamy nieszczelną wschodnią granicę. Nasi ministrowie spraw wewnętrznych będą o tym dokładnie rozmawiać  - powiedziała kanclerz.

Angela Merkel podkreśliła, że od premier Szydło usłyszała zapewnienie, że niemieckie firmy są mile widziane w Polsce. - Podobnie jak polskie w Niemczech - powiedziała kanclerz.

Premier Beata Szydło zapewniła, że jej rząd traktuje wizytę kanclerz Merkel w Polsce jako dopełnienie obchodów 25-lecia podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie. - Polska i Niemcy to dobrzy partnerzy. Mamy wiele wspólnych tematów, które realizujemy na płaszczyźnie europejskiej - powiedziała Szydło.

Premier dodała, że Polska i Niemcy to ważne dwa kraje, które ze sobą współpracują. - Zależy nam na tym, by ta współpraca się pogłębiała. Dziękuję kanclerz Niemiec Angeli Merkel za zaangażowanie w szczyt NATO i wzmocnienie wschodniej flanki - powiedziała Beata Szydło. - Jestem przekonana, że dobre partnerstwo polsko-niemieckie jest ważne dla partnerstwa europejskiego - dodała. Premier zauważyła również, że Polska i Niemcy mają w Unii Europejskiej ogromne role do odegrania przy zmianach, które w niej następują.

Premier również wspomniała o obecności niemieckich firm w Polsce. - Dla polskiej gospodarki ważne jest, że na naszym rynku angażują się filmy niemieckie - przyznała.

Beata Szydło poinformowała, że spotkanie o godz. 14 to początek rozmów z kanclerz Niemiec. Z Angelą Merkel polska premier będzie rozmawiać jeszcze dziś wieczorem. - Chcemy poruszyć kwestie polityki obronnej, problemu migracji i wyzwań dla Unii Europejskiej - podkreśliła premier Szydło.

- Jeszcze za wcześnie, żeby przedstawiać ostatecznie jakieś stanowisko. Ta kwestia łączy się niezmiennie i nierozerwalnie z przyszłością Unii Europejskiej, z reformami UE, z tym wszystkim, co ma się wydarzyć, wiec na pewno będziemy jeszcze do tego tematu wracać - powiedziała Szydło pytana, czy podczas z spotkania z niemiecką kanclerz rozmawiały o poparciu polskiego rządu dla kandydatury Donalda Tuska na drugą część kadencji na stanowisku szefa Rady Europejskiej.

Kanclerz Merkel była pytana na konferencji po spotkaniu z szefową polskiego rządu m.in. o zbieżności i rozbieżności ze stanowiskiem Polski w sprawie przyszłości UE.

Kanclerz Niemiec podkreśliła, że nie rozmawiała z premier Szydło szczegółowo o przyszłości UE, a takie rozmowy odbędą się wieczorem podczas kolacji wydanej przez szefową polskiego rządu.

"Mamy po części takie same wyobrażenia jeśli chodzi o realizację rynku wewnętrznego, albo unię energetyczną, czy też kwestie związane z wspólnymi staraniami w dziedzinie obrony i zabezpieczenia granic" - mówił Merkel.

"Być może są też pewne wyobrażenia, które idą w kierunku zmian traktatowych. W tym zakresie będę się opowiadać za tym, żebyśmy byli ostrożni, ponieważ powołanie konwentu w Europie wiąże się z przedstawieniem tego dokąd zmierzamy, czy mamy wspólny cel, czy każdy kraj ma swój cel" - powiedziała kanclerz Niemiec.

Według informacji PAP do rozmowy Merkel z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim dojdzie o godz. 18 w hotelu Bristol.

Kanclerz Merkel ma się ponadto spotkać z przedstawicielami niemieckiej mniejszości.

Wizytę zwieńczy kolacja wydawana przez premier Szydło w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich o godz. 19.20.

Powitanie kanclerz Niemiec przed gmachem KPRM rozpoczęło się od odegrania hymnów Niemiec i Polski. W uroczystości ze strony polskiego rządu wzięli udział m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski, wiceszef MSZ Konrad Szymański i szefowa gabinetu premier Elżbieta Witek.

Angela Merkel na wstępie swojego wystąpienia po spotkaniu z premier Beatą Szydło podziękowała za przyjazne przyjęcie i zaproszenie do Warszawy. - Nasza kooperacja opiera się na trzech filarach: gospodarczym, politycznym i społecznym - powiedziała kanclerz Niemiec.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Kolejne ludzkie szczątki na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie
Kraj
Załamanie pogody w weekend. Miejscami burze i grad
sądownictwo
Sąd Najwyższy ratuje Ewę Wrzosek. Prokurator może bezkarnie wynosić informacje ze śledztwa
Kraj
Znaleziono szczątki kilkudziesięciu osób. To ofiary zbrodni niemieckich
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił