Polski satelita opracowany wspólnie przez konsorcjum, w którego skład wchodzą firma Creotech, Scanway oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, od czerwca czekał w bazie Vandenberg Space Force Base w Stanach Zjednoczonych na start rakiety Falcon 9.
Czytaj więcej
Polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych Creotech Instruments poinformował, że EagleEye znajduje się już w bazie Vandenberg Space Force Base.
Jak oceniła na łamach „Rzeczpospolitej” Anna Burzykowska, była przedstawicielka Europejskiej Agencji Kosmicznej w Banku Światowym, „start satelity EagleEye z kalifornijskiej bazy AirForce Vanderberg to kamień milowy dla polskiego przemysłu kosmicznego”.
Polska, inwestując dzisiaj znaczne środki w satelitarne systemy obserwacji Ziemi, powinna dążyć do integracji z dużymi programami, takimi jak te prowadzone przez ESA i UE, aby skorzystać z efektu skali i zwiększyć swoje możliwości na szerszym rynku. Przed krajem otwierają się możliwości nie tylko ściślejszej integracji z europejskimi partnerami, ale również – po raz pierwszy w historii – wprowadzania do nich własnych, narodowych inicjatyw.
Czytaj więcej
W Europie nie ma i nie będzie większych programów dotyczących kosmosu niż obserwacje Ziemi. Najbliższe pięć lat to dla Polski czas na długofalowe decyzje.