Pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Można ją obejrzeć w internecie

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) będzie w piątek transmitować na żywo zdjęcia z sondy Mars Express. Początek transmisji o godzinie 18.

Publikacja: 02.06.2023 16:59

Wydarzenie, zorganizowane z okazji 20. rocznicy uruchomienia Mars Express, rozpocznie się w piątek o godzinie 18:00 czasu polskiego i potrwa godzinę. 

"To będzie najbliższy podgląd na żywo z Czerwonej Planety" - poinformowali przedstawiciele ESA.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zdjęcia z sondy dotrą na Ziemię 18 minut po ich wykonaniu. Obraz będzie przesyłany przez około 17 minut między planetami. Pozostała minuta to czas potrzebny na opracowanie materiału na serwerach.

Mars Express wystartował 2 czerwca 2003 roku wraz z lądownikiem Beagle 2. Sprzęt dotarł na orbitę wokół Marsa w Boże Narodzenie tego samego roku.

Beagle 2 wylądował na Marsie tego samego dnia, ale nigdy nie skontaktował się z Ziemią, prawdopodobnie dlatego, że jeden lub więcej z jego czterech paneli słonecznych nie rozłożył się prawidłowo i zablokował antenę komunikacyjną. 

Czytaj więcej

Pierwsza konferencja NASA na temat UFO. Można ją obejrzeć w sieci

Mars Express rozpoczął jednak pracę zgodnie z planem, szczegółowo badając Czerwoną Planetę za pomocą siedmiu różnych instrumentów naukowych. 

W ciągu dwóch dekad dokonał wielu osiągnięć. Wykrył m.in. metan w marsjańskiej atmosferze, przeanalizował skład lodu w pobliżu biegunów planety i zauważył możliwe podpowierzchniowe jezioro w pobliżu południowego bieguna Marsa. 

Członkowie zespołu Mars Express spędzili kilka ostatnich miesięcy przygotowując się do dzisiejszej transmisji na żywo, opracowując narzędzia potrzebne do jak najszybszego udostępnienia zdjęć w Internecie.

Czytaj więcej

Chiny wysłały trzech astronautów na swoją stację kosmiczną

- To stara kamera, pierwotnie przygotowywana w celach inżynieryjnych, w odległości prawie 3 milionów kilometrów od Ziemi. Nie próbowaliśmy tego wcześniej i szczerze mówiąc, nie jesteśmy w 100 proc. pewni, że zadziała - powiedział James Godfrey z centrum kontroli misji ESA w Darmstadt w Niemczech.

- Zwykle widzimy zdjęcia z Marsa i wiemy, że zostały zrobione kilka dni wcześniej. Jestem podekscytowany możliwością zobaczenia Marsa takim, jakim jest teraz - dodał.

Wydarzenie, zorganizowane z okazji 20. rocznicy uruchomienia Mars Express, rozpocznie się w piątek o godzinie 18:00 czasu polskiego i potrwa godzinę. 

"To będzie najbliższy podgląd na żywo z Czerwonej Planety" - poinformowali przedstawiciele ESA.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kosmos
Co kryje asteroida Bennu, która może uderzyć w Ziemię? Zasobnik z próbkami wylądował
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Kosmos
Asteroida Bennu może uderzyć w Ziemię. Wkrótce możemy poznać jej sekrety
Kosmos
Japonia chce być jak Indie i też spróbuje wylądować na Księżycu
Kosmos
Indie uśpiły swój łazik księżycowy
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Kosmos
Po lądowaniu na Księżycu Indie wysłały sondę w stronę Słońca
Kosmos
Rozbita rosyjska sonda kosmiczna stworzyła krater na Księżycu. NASA pokazała zdjęcia