Astronomowie odkryli niezwykłe sygnały pochodzące z centrum Drogi Mlecznej. To zupełnie nieznany nauce wzorzec sygnału radiowego. Być może jesteśmy na drodze do odkrycia nowej klasy obiektów gwiezdnych.
- Najdziwniejszą właściwością tego nowego sygnału jest to, że ma on bardzo wysoką polaryzację. Oznacza to, że jego światło oscyluje tylko w jednym kierunku, ale kierunek ten obraca się w czasie - powiedział Ziteng Wang doktorant w Szkole Fizyki na Uniwersytecie w Sydney. - Jasność obiektu również zmienia się dramatycznie, (...), a sygnał włącza się i wyłącza pozornie losowo. Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego - dodał.
Pulsary, supernowe, gwiazdy rozbłyskujące i szybkie wybuchy radiowe to wszystkie rodzaje obiektów astronomicznych, których jasność ulega zmianie
Wiele typów gwiazd emituje zmienne światło w całym spektrum elektromagnetycznym. Dzięki ogromnemu postępowi w radioastronomii, badanie obiektów zmiennych w falach radiowych jest ogromną dziedziną nauki, pomagającą nam odkrywać tajemnice Wszechświata. Pulsary, supernowe, gwiazdy rozbłyskujące i szybkie wybuchy radiowe to wszystkie rodzaje obiektów astronomicznych, których jasność ulega zmianie. - Na początku myśleliśmy, że może to być pulsar - bardzo gęsty rodzaj wirującej martwej gwiazdy lub rodzaj gwiazdy, która emituje ogromne rozbłyski słoneczne. Jednak sygnały z tego nowego źródła nie pasują do tego, czego spodziewamy się po tego typu obiektach niebieskich - powiedział Wang.
Czytaj więcej
Siedem lat temu satelita odłączył stacje kompresorowe w naziemnych instalacjach Gazpromu. Dziś poznajemy szczegóły tego dotąd niewyjaśnionego zdarzenia.