Jezioro na Marsie

Krater Gale, gdzie w sierpniu 2012 roku wylądował łazik Curiosity, był kiedyś dnem jeziora. Przez dziesiątki milionów wysychało i było zalewane od nowa, a w wyniku erozji na samym środku powstała góra.

Publikacja: 10.12.2014 16:33

Jezioro na Marsie

Foto: NASA

Wkrótce po wylądowaniu Curiosity wyruszył w kierunku Mount Sharp wznoszącej się na środku krateru na wysokość pięciu kilometrów. We wrześniu Curiosity dotarł do podnóża góry i zabrał się za wykonywanie swojej podstawowej misji — poszukiwania śladów życia na Czerwonej Planecie. Łazik zaczął wiercić otwory, pobierać próbki i analizować skład osadów.

Po drodze w kierunku góry Curiosity napotkał miejsca pełne kamieni, które prawdopodobnie zostały przyniesione przez płynącą wodę. Naukowcy zidentyfikowali nachylone w kierunku środka krateru ślady koryt rzecznych. Pytanie brzmiało, czy woda, która je naniosła była tam wystarczająco długo, aby mogło tam zagościć życie. I skąd wzięła się góra, skoro wcześniej było jezioro?

W trakcie dalszej podróży łazika ku górze, krajobraz zmienił się i pojawiły się piaskowce, które były pochylone w tym samym kierunku: ku górze.

— Stanowi to pewien paradoks — powiedział John Grotzinger, naukowiec misji z California Institute of Technology — Jeśli Mount Sharp byłaby cały czas w tym miejscu woda by z niej spływała. A skały, które obserwowaliśmy wskazują na to, że woda płynęła w przeciwnym kierunku!

U stóp Mount Sharp warstwy piaskowca są znacznie cieńsze i bardziej płaskie, jakby powstawały wolniej i bez silnych prądów, które je przemieszały.

— Uważam, że to, co widzimy tutaj to ślady jeziora — powiedział Grotzinger. — Cykle następujących na przemian okresów mokrych i suchych doprowadziły do wypełnienia krateru osadem, który później podlegał erozji, pozostawiając górę, która pozostała do dziś.

Ale jezioro stwarza nową zagadkę. Skąd Mars, który obecnie ma niewielką ilość wody w postaci polarnych czap lodowych, „wziął" wystarczającą ilość wody w atmosferze, aby utrzymać jezioro w kraterze Gale?

— System klimatyczny planety musiał być związany z wodą — wyjaśnia Ashwin Vasavada z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. — Jeśli krater Gale był wypełniony wodą przez miliony lat, Mars potrzebował oceanów i cyklu hydrologicznego. Jezioro wysychało i pojawiało się na nowo, a oznacza to, że planeta podlegała cyklom klimatycznym.

Badacze z NASA doszli więc do wniosku, że to, co Curiosity zobaczył na Marsie nie mogło powstać wskutek krótkoterminowych zmian klimatu i świadczą o tym, że na Czerwonej Planecie było ciepło i wilgotno przez dziesiątki milionów lat.

Kosmos
Odszedł Peter Higgs, odkrywca boskiej cząstki
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kosmos
Badania neutrin pomogą rozwiązać zagadkę powstania wszechświata
Kosmos
Księżyc będzie miał własną strefę czasową? Biały Dom nakazał ustalenie standardu
Kosmos
Astronomowie odkryli tajemnice galaktyki z początku istnienia wszechświata
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kosmos
Astronomowie odkryli najjaśniejszy obiekt we Wszechświecie