Sonda NASA na Ceres

Sonda NASA po raz pierwszy z bliska przyjrzy się ciału niebieskiemu, gdzie mogą istnieć organizmy - pisze Kzysztof Urbański.

Aktualizacja: 25.12.2014 10:11 Publikacja: 25.12.2014 09:19

Sonda NASA na Ceres

Foto: ESA

W marcu 2015 roku statek kosmiczny Dawn dotrze na orbitę planety karłowatej Ceres, największego obiektu w głównym pasie planetoid między Marsem a Jowiszem. Ceres jest stosunkowo ciepłym i mokrym ciałem niebieskim. Zasługuje na wymienianie jednym tchem, obok innych potencjalnie zamieszkałych przez organizmy obiektów w Układzie Słonecznym, jak jak księżyc Jowisza Europa i Enceladus satelita Saturna.

— Nie sądzę aby Ceres był mniej interesujący pod względem astrobiologii niż inne potencjalnie zamieszkałe światy — powiedział Jian-Yang Li, z Planetary Science Institute w Tucson, w Arizonie, podczas dorocznego jesiennego spotkania Amerykańskiej Unii Geofizycznej. — Życie, jakie znamy wymaga trzech głównych składników: ciekłej wody, energii i chemicznych „cegiełek" czyli węgla, wodoru, azotu, tlenu, fosforu i siarki.

Planeta karłowata Ceres, która ma ok. 950 km średnicy ma najprawdopodobniej ok40 proc. wody w postaci lodu na powierzchni. Pod tą warstwą skrywa się skaliste jądro.

—Ceres jest rzeczywiście największym zbiornikiem wody w wewnętrznym Układzie Słonecznym poza Ziemią — powiedział Jian-Yang Li. —Jednak, w chwili obecnej nie jest jasne, czy w ogóle jest tam woda w stanie płynnym i ewentualnie jak wiele jej jest.

Co ciekawe, w tym roku naukowcy odkryli emisję pary wodnej na powierzchni Ceres — co może świadczyć, ale nie musi o oceanie pod powierzchnią.

— Jeśli idzie o energię, to Ceres ma dostęp do przyzwoitej jej ilości poprzez ogrzewanie słoneczne — dodał Li. — Leży zaledwie 2,8 jednostek astronomicznych od Słońca. Jednostka astronomiczna to średnia odległość między Ziemią a Słońcem — około 150 mln km.

Dawn to statek kosmiczny, który odwiedził już asteroidę Vesta i obserwował ją od lipca 2011 do września 2012 roku, a od marca do lipca 2015 r. sporządzi mapę powierzchni Ceres.

— Względna bliskość Ceres od Ziemi sprawia, że będzie atrakcyjnym celem dla przyszłych misji załogowych dodał Li.

Krzysztof Urbański

Kosmos
NASA szuka sposobu na sprowadzanie próbek z Marsa. Tanio i szybko
Kosmos
Odszedł Peter Higgs, odkrywca boskiej cząstki
Kosmos
Badania neutrin pomogą rozwiązać zagadkę powstania wszechświata
Kosmos
Księżyc będzie miał własną strefę czasową? Biały Dom nakazał ustalenie standardu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kosmos
Astronomowie odkryli tajemnice galaktyki z początku istnienia wszechświata