Abp Paetz może zostać rozgrzeszony

Oskarżany o molestowanie kleryków hierarcha prawdopodobnie uzyskał w Watykanie zdjęcie nałożonych na niego zakazów

Publikacja: 18.06.2010 05:06

abp Juliusz Paetz

abp Juliusz Paetz

Foto: Fotorzepa, Wojciech Robakowski Wojciech Robakowski

W 2002 r. abp Juliusz Paetz decyzją Watykanu ustąpił z funkcji metropolity poznańskiego po tym, jak „Rz” opisała sprawy kleryków, którzy twierdzili, że hierarcha molestował ich seksualnie. Od tego czasu abp Paetz ma zakaz przewodniczenia liturgii w archidiecezji, nie może głosić kazań, bierzmować, udzielać święceń.

„Gazeta Wyborcza”, powołując się na anonimowych informatorów, podała wczoraj, że zakaz został zniesiony.

Oficjalnie nic w tej sprawie nie wiadomo. Ani w Poznaniu, ani w Watykanie. – Nic w tej kwestii się nie zmieniło od 2002 r. Nie ma żadnych decyzji w tym względzie – mówi „Rz” ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik poznańskiej kurii.

Zastępca rzecznika prasowego Watykanu o. Ciro Benedettini: – Nie mam żadnych informacji do przekazania na ten temat.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika jednak, że abp Paetz najprawdopodobniej uzyskał w watykańskiej Kongregacji do spraw Biskupów zdjęcie zakazów. Arcybiskup często bywa w Watykanie, gdzie pracował przez kilkanaście lat i ma wielu znajomych. Być może pomogła mu w tym także zmiana na stanowisku prefekta Kongregacji ds. Biskupów. Kardynała Giovanniego Battistę Re ma zastąpić we wrześniu abp Quebecu Marc Oullet.

W kościelnych kuluarach mówi się o tym, że aby wydać taki dekret, musiała być zgoda metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. „Rz” ustaliła, że jest on temu przeciwny. Czy przed wydaniem dekretu był on rzeczywiście z nim konsultowany? Czy może z kimś innym? – pytań jest wiele.

Co oznaczałoby przywrócenie pełni praw arcybiskupowi seniorowi Paetzowi?

– To najlepsza droga do skompromitowania wszystkich działań Benedykta XVI prowadzących do oczyszczenia Kościoła z afery pedofilskiej – mówi redaktor naczelny portalu Fronda.pl Tomasz Terlikowski.

Zdaniem posła Jarosława Gowina (PO), który w 2002 r. dążył do wyjaśnienia tej sprawy, zniesienie zakazów będzie źle odebrane przez opinię publiczną.

– Jeśli nawet myślano o przywróceniu abp. Paetza do pełni czynności, to po dzisiejszej reakcji opinii nie będzie to możliwe – uważa jeden z anonimowych rozmówców „Rz”.

We Włoszech sprawa abp. Paetza jest wymieniana do dziś jako przykład krycia występnych duchownych przez Watykan i Kościół lokalny.

Kościół
Wybór nowego papieża w rękach młodych. Relacja z konklawe
Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre