Niemcy sprzedają kościoły. Świątynie można kupić też w Polsce

Parafia rzymskokatolicka w Lispenhausen w Niemczech wystawiła na sprzedaż kościół wraz z plebanią i zabudowaniami klasztornymi. Powód? Brak wiernych. Świątynie da się kupić też w Polsce.

Publikacja: 20.03.2024 13:33

Do kościoła w Lispenhausen uczęszczało tylko kilka osób.

Do kościoła w Lispenhausen uczęszczało tylko kilka osób.

Foto: stock.adobe.com

– To brutalny, ale konieczny krok – tłumaczy w rozmowie z Deutsche Welle dziekan Andreas Schweimer, który wystawił budynki na popularnym portalu. Kościół z plebanią i klasztorem wyceniono na 395 tys. euro (ok. 1,7 mln zł).

Dlaczego parafia sprzedaje kościół?

Duchowny w rozmowie z katolickim portalem domradio.de wyjaśnia, że do wystawienia kościoła na sprzedaż zmusza go sytuacja. Do kościoła uczęszczało kilka osób. Około 10 proc. ludności w regionie to katolicy, ale regularnie w nabożeństwach uczestnicy ok. 6 proc.

Czytaj więcej

Białoruś: Represje wobec Kościoła nie ustają

Wystawiony na sprzedaż kościół wybudowano w 1963 roku, plebanię, skrzydło pośrednie łączące z ośmioma celami klasztornymi dobudowano w 1980 r. Potencjalnych kupców zachęcano atrakcyjnym położeniem świątyni na wzgórzu w centrum miasta z widokiem na dolinę Fuldy. Postawiono warunek: nieruchomości nie można sprzedać „niechrześcijańskim wspólnotom religijnym i ideologicznym”. Według lokalnych mediów parafia otrzymała 20 ofert kupna. Na ewentualną transakcję zgodę musi wydać jeszcze miejscowa diecezja.

Zabytkowe kościoły do kupienia też w Polsce

Kościoły wystawiane są na sprzedaż także w Polsce. Ale z innych powodów aniżeli ubytek wiernych. Pojawiające się na rynku oferty dotyczą głównie świątyń poewangelickich, które pozostają w rękach prywatnych. Jesienią 2023 r. na jednym z portali pojawiła się oferta nabycia XVI-wiecznej świątyni we wsi Okrzeszyn na Dolnym Śląsku. Renesansowy ewangelicki kościół pełnił funkcje religijne do 1945 roku, został zdesakralizowany i pozostawał w rękach prywatnych. Cena wynosiła 800 tysięcy złotych. „Zabytek idealnie spełni rolę sali bankietowej, weselnej lub konferencyjnej. Niezaprzeczalnym atutem jest świetna akustyka budynku i po adaptacji może stać się wyjątkowym w obiektem, w którym można organizować także wydarzenia muzyczne” – zachęcano w ogłoszeniu.

Kilka lat temu można było też kupić świątynię położoną na pograniczu Kątów Wrocławskich i Piotrowic. Stary kościół ewangelicki z 1832 r. nigdy nie służył katolikom. Z kolei w lutym tego roku na rynku pojawiła się oferta kupna kościoła ewangelickiego w Śliwicach. Kościół z 1896 r. po II wojnie światowej został przejęty przez miejscową spółdzielnię. Oczekiwano za niego 299 tys. zł.

Czytaj więcej

Uczelnia o. Rydzyka wymagała zaświadczeń o proboszcza. Redemptorysta: A jeśli przyślą nam satanistę?

W Krakowie wciąż na sprzedaż jest kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który wcześniej miasto kupiło od szpitala. Świątynią, wycenianą na 7,7 mln zł, zainteresowana był archidiecezja krakowska, oczekiwała jednak przyznania jej 98-proc. bonifikaty. Do transakcji nie doszło.

Biskupi na razie nie sprzedają kościołów, łączą parafie

Kościół w Polsce na razie boryka się z problemami personalnymi. Niewielka liczba powołań, a co za tym idzie spadek ogólnej liczby księży zmusza biskupów do łączenia parafii. Zazwyczaj odbywa się do w drodze unii personalnej – dwie parafie z odrębnymi księgami parafialnymi obsługiwane są przez jednego księdza. Kilka dni temu archidiecezja poznańska poinformowała, że z 12 parafii zrobi sześć. Podobna sytuacja ma miejsce w diecezji opolskiej. „Już w tym roku nie zdołam obsadzić personalnie wszystkich parafii. Dlatego 8 wspólnot parafialnych zostanie połączonych z innymi, a wierni będą musieli się dzielić jednym proboszczem" – pisał do wiernych w 2023 roku biskup Andrzej Czaja Także w archidiecezji gnieźnieńskiej niektóre parafie obsługiwane są przez jednego księdza.

– To brutalny, ale konieczny krok – tłumaczy w rozmowie z Deutsche Welle dziekan Andreas Schweimer, który wystawił budynki na popularnym portalu. Kościół z plebanią i klasztorem wyceniono na 395 tys. euro (ok. 1,7 mln zł).

Dlaczego parafia sprzedaje kościół?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Po raz pierwszy w historii papież weźmie udział w szczycie G7. Franciszek będzie mówił o sztucznej inteligencji
Kościół
Papież apeluje do przywódców, by negocjowali w sprawie Ukrainy i Strefy Gazy
Kościół
Papież zgodził się na ślub byłego biskupa. Wcześniej duchowny został ojcem
Kościół
"Świątynia - wojownik". Rosjanie zbudują cerkiew ku czci "operacji specjalnej"
Kościół
Droga Krzyżowa w Watykanie bez papieża. Franciszek w ostatniej chwili odwołał swój udział