Błogosławieństwa par homoseksualnych. Papież: Błogosławieństwo osób, nie związku

Papież Franciszek po raz drugi w ciągu dwóch tygodni wyjaśniał intencje deklaracji z 18 grudnia, która zezwala na udzielanie błogosławieństw par jednopłciowym.

Publikacja: 26.01.2024 14:12

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Foto: AFP

Najnowsza wypowiedź papieża wskazuje, że takie błogosławieństwo udzielone parze jednopłciowej jest błogosławieństwem osób tworzących parę, a nie samego ich związku.

Deklaracja Watykanu z 18 grudnia, nosząca tytuł „Fiducia Supplicans” („Błagająca ufność”), wywołała szeroką debatę w Kościele. W niektórych krajach biskupi zapowiedzieli, że nie pozwolą księżom stosować się do zapisów deklaracji.

Papież po raz pierwszy tłumaczył intencje deklaracji 14 stycznia, w rozmowie z włoską telewizją.

Czytaj więcej

Watykan daje zielone światło do błogosławienia par homoseksualnych

Papież Franciszek tłumaczy co oznacza błogosławieństwo pary homoseksualnej przez księdza

Teraz papież odniósł się do deklaracji w swoim wystąpieniu do członków Dykasterii Nauki Wiary. Stojący na jej czele kardynał Victor Manuel Fernandez udzielił kilku wywiadów, w których wyjaśniał intencje dokumentu z 18 grudnia.

Papież stwierdził, że deklaracja ma na celu „pokazać bliskość Boga i Kościoła wszystkim tym, którzy, znajdując się w różnych sytuacjach, proszą o pomoc w kontynuowaniu — a czasem rozpoczęciu — podążania drogą wiary”.

Kiedy para przychodzi i prosi o błogosławieństwo, takie błogosławieństwo nie jest błogosławieństwem związku, ale po prostu osób, które o nie poprosiły

Papież Franciszek

Kościół uznaje seks osób tej samej płci za grzech i zaleca, aby osoby odczuwające pociąg do osób tej samej płci, unikały stosunków płciowych.

- Kiedy para przychodzi i prosi o błogosławieństwo, takie błogosławieństwo nie jest błogosławieństwem związku, ale po prostu osób, które o nie poprosiły. Nie związku, tylko osób — podkreślił papież.

Papież mówił też, że takie błogosławieństwa nie powinny być dawane w „kontekście liturgicznym”. Deklaracja z 18 grudnia stanowi, że takim błogosławieństwom nie może towarzyszyć „przepych lub ceremonie”, jakie spotyka się w czasie zawierania małżeństw.

Deklaracja ws. błogosławieństw par LGBT nieprzychylnie przyjęta przez część biskupów

Wystąpienie z piątku — jak pisze Reuters — wygląda jak reakcja papieża na nieprzychylne przyjęcie deklaracji z grudnia przez część Kościoła, zwłaszcza w Afryce, gdzie biskupi odmawiali stosowania go. W niektórych państwach świata związki homoseksualne nadal są zakazane przez prawo, a za ich utrzymywanie grozi więzienia, a czasem nawet śmierć.

Papież podkreślił, że księżą udzielając błogosławieństw powinni „brać pod uwagę kontekst, wrażliwość, miejsce, w którym żyją”.

Kościół
Papież apeluje do przywódców, by negocjowali w sprawie Ukrainy i Strefy Gazy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kościół
Papież zgodził się na ślub byłego biskupa. Wcześniej duchowny został ojcem
Kościół
"Świątynia - wojownik". Rosjanie zbudują cerkiew ku czci "operacji specjalnej"
Kościół
Droga Krzyżowa w Watykanie bez papieża. Franciszek w ostatniej chwili odwołał swój udział
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kościół
Kościół i reformy. Niemieccy biskupi przekonują papieża