Reklama
Rozwiń

Kuria instruuje: Czego księdzu nie wolno robić z dzieckiem

Diecezja Warszawsko-Praska przygotowała program prewencji, którego celem jest zapobieganie przestępstwom wobec dzieci i młodzieży, w tym wykorzystywania na tle seksualnym.

Aktualizacja: 28.09.2018 21:32 Publikacja: 28.09.2018 17:04

Kuria instruuje: Czego księdzu nie wolno robić z dzieckiem

Foto: Stock Adobe

amk

Zasady programu zostały zawarte w obszernej instrukcji, zatytułowanej "Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w DW-P".

Przygotowane przez Kurię zasady szczegółowo opisują pożądane zachowania księży w konkretnych sytuacjach.

Zabraniają na przykład stosowania kar cielesnych w jakiejkolwiek formie - "od tej zasady nie ma wyjątków".

Czytaj także: Milion od Kościoła za pedofilię. Sąd odracza sprawę

Precyzyjnie opisane są sytuacje, w których duchowny miałby przebywać sam na sam z dzieckiem. Kuria nakazuje, aby w takich przypadkach ksiądz zatroszczył się o transparentność - "przeszklone drzwi lub ściany pomieszczenia, obecność innych osób w bezpośrednim pobliżu, itp.". A także, że sytuacji, w których osoba duchowna przebywa sam na sam z dzieckiem, "nie wolno w nieroztropny sposób mnożyć ani przedłużać. Zarówno pora jak i liczba spotkań powinna służyć ich dobru" - czytamy w instrukcji.

Kuria podkreśla też w dokumencie, że nieakceptowalne jest "werbalne naruszanie godności" dzieci i młodzieży, a także "erotyzowanie języka" w ich obecności. W sytuacji, gdy rozmowa z dzieckiem ma dotyczyć spraw płciowości, duchowny ma obowiązek rozważyć, czy nie lepiej byłoby, gdyby dziecko na ten temat rozmawiało z osoba świecką. Jeśli jednak zdecyduje się sam na tę rozmowę, musi się wykazać "daleko idącą ostrożnością, delikatnością i roztropnością".

Całkowicie zakazane est częstowanie osoby nieletniej alkoholem lub papierosami, ale też akceptacja dla ich stosowania. 

W dokumencie czytamy też, że niedozwolone są wszelkie zachowania, które przekraczają granice intymności oraz ingerowanie w prywatność nieletnich.

Kuria zastrzega również, że wszystkie urlopowe wyjazdy księży, w których towarzyszy im osoba nieletnia, muszą być zgłoszone na piśmie kanclerzowi Kurii w terminie 30 dni od terminu rozpoczęcia wyjazdu.

Opisane są również zasady, jakimi maja się kierować parafie umożliwiające dzieciom dostęp do Internetu, z naciskiem na instalację programów filtrujących treści i dbanie o zabezpieczenie przed "dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju".

Według postanowień końcowych zawartych w "Normach" za ich wdrożenie odpowiedzialni są "wszyscy duchowni Diecezji Warszawsko–Praskiej, a zwłaszcza ci, którym powierzono różne sektory duszpasterstwa w porozumieniu z Księżmi Dziekanami, Proboszczami i innymi przełożonymi".

Kościół
Rząd bezskuteczny w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego. Ujawniamy kulisy
Kościół
Miliardy na Kościoły. Dotacje poza konkursem, nieweryfikowalni duchowni w ZUS
Kościół
Wybór nowego papieża w rękach młodych. Relacja z konklawe
Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?