– Papież pielgrzym rozpoczyna kolejną ciekawą podróż po Polsce. Zobaczymy, czy jego przyjęcie będzie tak serdeczne jak wtedy, kiedy składał w naszym kraju poprzednie wizyty – mówił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, który wczoraj w Krakowie uroczyście muzeum otworzył.
W 18-metrowym i 18-tonowym samochodzie-pawilonie wystawienniczym w barwach papieskich, zaopatrzonym w klimatyzację umieszczono ekspozycję poświęconą dziełu Jana Pawła II. Pojedzie wszędzie tam, gdzie zostanie zaproszony.
Już przyjmuje gości na krakowskim Małym Rynku, a w pierwszą podróż rusza 3 kwietnia do Warszawy. – Możemy jeździć tak długo, jak długo będzie zainteresowanie. Na razie plany mamy na rok – mówi ks. Zygmunt Kosowski, dyrektor Wydawnictwa św. Stanisława, pomysłodawca muzeum. A zaproszenie do odwiedzin przyszło już nawet z Monachium od polskich misji. Papieskie muzeum można zapraszać np. za pośrednictwem e-maila Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się" w Łagiewnikach centrum@janpawel2.pl lub telefonów centrum.
Inauguracja muzeum wiąże się z obchodami rocznicy śmierci Jana Pawła II (2 kwietnia) i jego beatyfikacją (1 maja). – Nie wykluczam, że w przyszłości w muzeum znajdą się relikwie Jana Pawła II, o ile takie będzie zapotrzebowanie – zapowiada kardynał Dziwisz. Wśród eksponatów jest 17 niepokazywanych dotąd pamiątek po papieżu, m.in. jego piuska i krzyż, łaciński brewiarz, ale także sweter, narty i koszulka z nazwiskiem „Wojtyla" podarowana przez polską reprezentację piłkarską.
Ci, którzy zechcą sprawdzić swą wiedzę na temat podróży i 104 pielgrzymek Jana Pawła II, mogą też wziąć udział w grze ulicznej „Dookoła świata z Janem Pawłem II" adresowanej przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Jest ona elementem ekspozycji.