Bramy Miłosierdzia w kościołach już otwarte

Kościół w Polsce uroczyście rozpoczął w niedzielę obchody Roku Miłosierdzia.

Aktualizacja: 13.12.2015 20:12 Publikacja: 13.12.2015 20:00

Bramy Miłosierdzia w kościołach już otwarte

Foto: faustyna.pl

Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia oficjalnie rozpoczął się we wtorek 8 grudnia. Papież Franciszek otworzył wówczas drzwi święte w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W niedzielę otworzył je także w Bazylice św. Jana na Lateranie.

Chociaż Rok Święty rozpoczął się w Polsce również we wtorek, to jednak rozpoczynające go główne obchody przesunięto na niedzielę.

Bramy Miłosierdzia zostały przez biskupów otwarte we wszystkich kościołach katedralnych. oraz świątyniach jubileuszowych – jest ich w Polsce ok. 500. Przechodząc przez nie, każdy wierny będzie mógł uzyskać odpust zupełny dla siebie lub za zmarłych.

– Światu potrzeba ludzi otwartych na miłosierdzie, hojnych swoim sercem – mówił w trakcie uroczystości w warszawskiej katedrze kard. Kazimierz Nycz. – Pierwszym, co powinniśmy uczynić, to otworzyć głęboko swoje serca na wrażliwość. Ktoś powiedział, że dzisiaj światu nie brakuje pieniędzy, ale brakuje ludzi o otwartych sercach, hojnych, którzy potrafiliby się dzielić z innymi i podzielić pieniądze sprawiedliwie. To jest konkretny czyn miłosierdzia, który mamy do zrobienia w ciągu tego roku – dodawał.

W Krakowie na Wzgórzu Wawelskim drzwi święte otworzył kard. Stanisław Dziwisz. – Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia jest odpowiedzią na duchową kondycję Kościoła i świata – mówił metropolita krakowski i przypominał, że za kilka miesięcy Kraków za sprawą Światowych Dni Młodzieży stanie się centrum wydarzeń Roku Świętego. – To przywilej, ale i zobowiązanie – stwierdzał kard. Dziwisz.

Szczególny wymiar otwarcie Roku Świętego miało w Przemyślu w katedrze greckokatolickiej. Dokonano go przed południem w obecności ikony Matki Bożej Bramy Miłosierdzia z Jarosławia – tej samej, która we wtorek była na otwarciu Roku Miłosierdzia przez papieża Franciszka w Watykanie.

Wieczorem Brama Miłosierdzia została otworzona również w rzymskokatolickiej katedrze przemyskiej.

Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kościół
Abp Adrian Galbas: Franciszek nie zaklinał rzeczywistości