Koronawirus: chcą zwrotu pieniędzy za wyjazd w Alpy. Biuro odmawia

Pandemia związana z koronawirusem paraliżuje cały świat. Odwoływane są imprezy masowe, ograniczane jest podróżowanie, odradza się przebywanie wśród ludzi. Premier zapowiada 14 dniową kwarantannę dla powracających z zagranicy. Tymczasem biuro podróży "SnowShow" nadal oferuje wyjazdy w francuskie Alpy i ku oburzeniu klientów nie widzi powodów do zwrotu całej kwoty za wyjazd - podaje Onet.pl.

Aktualizacja: 13.03.2020 20:41 Publikacja: 13.03.2020 19:59

Koronawirus: chcą zwrotu pieniędzy za wyjazd w Alpy. Biuro odmawia

Foto: Adobe Stock

Jeden z czytelników Onet.pl skarży się, że chciałby odzyskać pełen zwrot kosztów, ale biuro powołując się na prawo, oferuje tylko częściowy. Z relacji czytelnika wynika, że organizator "SnowShow Music Fest" zaniża liczby uczestników, dzięki czemu koncert, który miał się odbyć w Alpach nie podlega zakazie o imprezach masowych. - Pełnych zwrotów moglibyśmy dokonać w przypadku: zamkniętych granic, wojny w naszym regionie, nieprzejezdnych dróg, niedziałających wyciągów, zakazu wjazdu do regionu, w którym odbędzie się wyjazd, zakazu podróżowania wydanego przez prezydenta Francji, bądź polskiego prezydenta lub premiera. Obecnie nie ma takiej sytuacji - wyjaśnia organizator.

"W sytuacji, gdy w Polsce zamykane są szkoły i uczelnie, odwoływane spektakle i seanse, Minister Zdrowia odradza korzystanie z komunikacji miejskiej, WHO ogłasza pandemię, "SnowShow" odmawia przyznania zwrotu ceny za wyjazd w Alpy do Francji, w którym - jak sam ogłaszał - ma wziąć udział 2 tys. osób, a podczas wyjazdu zaplanowane są koncerty oraz inne imprez. Co ciekawe, gdy ogłoszono zakaz imprez masowych, poinformowali, że będzie tylko trochę ponad tysiąc osób, a na koncertach i tak nie będzie wszystkich, mimo że obowiązkowym warunkiem wyjazdu było wykupienie tzw. Music Pass, który do uczestnictwa w koncertach uprawnia). Ponadto oferta obejmowała skipass uprawniający do jazdy również we Włoszech - obecnie włoska strona jest zamknięta, nie zaproponowano jednak obniżenia ceny z tego tytułu" - pisze czytelnik.

Czytaj także: Kiedy można zrezygnować z urlopu bez ponoszenia kosztów

Jak pisze, znaczna część uczestników wyjazdu zgłosiła chęć rezygnacji z niego na podstawie art. 47 ust. 4 ustawy o imprezach turystycznych, jednak przedstawiciele biura wciąż podnosili argumenty, że rejon Górnej Sabaudii - co do którego MSZ wystosował ostrzeżenia - to nie rejon Sabaudii, w którym znajduje się miejsce docelowe wyjazdu, wobec czego nie przysługuje rezygnacja wraz ze 100 proc. zwrotem kosztów. Gdy sytuacja zaczęła się pogarszać, a władze podjęły bardziej radykalne kroki, do uczestników wystosowano e-mail z propozycją, która przewidywała możliwość odstąpienia od umowy ze zwrotem 30 proc. ceny wyjazdu, o ile dokona się go do piątku 13 marca 2020 r., tylko przez system rezerwacyjny (co w praktyce oznacza dobrowolne odstąpienie, nie na podstawie ww. artykułu). Po ogłoszeniu pandemii przez WHO został wystosowany kolejny e-mail z przedstawioną możliwością odstąpienia w ww. sposób, jednak z propozycją zwrotu 50 proc. ceny + otrzymania vouchera na 300 zł na letni wyjazd tego biura.

Koronawirus a bezpieczeństwo na nartach

"Na wszystkie pytania dotyczące bezpieczeństwa wyjazdu (należy dodać, że autokary jadą przez Niemcy) kierowane pod adresem organizatorów m.in. na wydarzeniu na portalu Facebook organizatorzy odpowiadali, że dopóki nie zamkną granic lub władze Francji im nie zabronią, wyjazd się odbędzie. Niestety żadna z infolinii uruchomiona dla obywateli nie odpowiada, automat udzielający informacji pod numerem Rzecznika Praw Konsumenta wskazuje na konieczność spełnienia przesłanki realnego zagrożenia przy odstąpieniu od umowy na podstawie art. 47 ww. ustawy - co w sytuacji ogłoszonej pandemii i faktu, że Francja jest drugim państwem europejskim pod względem liczby osób zarażonych, jest rzeczą oczywistą, jednak organizatorzy utrzymują, że przesłanka ta nie jest spełniona" - pisze potencjalny uczestnik wyjazdu.

Stanowisko firmy

- Żyjemy dziś wszyscy w innej rzeczywistości niż jeszcze kilka tygodni temu. Cały rok pracowaliśmy, aby zaoferować naszym klientom wyjazd na zasłużony wypoczynek z masą atrakcji, m.in. koncertami czy warsztatami kulinarnymi. Sytuacja zmienia się jednak z godziny na godzinę. Śledzimy wszystkie informacje i słuchamy naszych klientów, aby zaproponować im możliwie jak najbardziej satysfakcjonujące rozwiązanie - zarówno tym, którzy chcą zrezygnować z wyjazdu, jak i tym, którzy chcą na niego pojechać - informuje nas firma "SnowShow".

- Zaproponowaliśmy tej pierwszej grupie uczciwe 50 proc. zwrotu kosztów. Mimo iż do wyjazdów zostało już bardzo niewiele czasu, a kontrahenci nie chcą słyszeć o anulacjach innych niż za 100 proc. ceny. My jesteśmy "między" uczestnikami a kontrahentami i zobowiązują nas umowy z hotelami, firmami transportowymi, wyciągami. Jako odpowiedzialna firma liczymy się ze stratami, jakie możemy ponieść w obliczu tej trudnej sytuacji. Na bieżąco monitorujemy sytuację i systematycznie informujemy naszych uczestników o wszystkich nowych ustaleniach - tłumaczy organizator wyjazdu do Francji i dodaje, że wszystkie zaproponowane zwroty odbywają się kontraktowo zgodnie z zawartą umową (OWU) oraz z ustawą o usługach turystycznych.

- Pełnych zwrotów moglibyśmy dokonać w przypadku: zamkniętych granic, wojny w naszym regionie, nieprzejezdnych dróg, niedziałających wyciągów, zakazu wjazdu do regionu, w którym odbędzie się wyjazd, zakazu podróżowania wydanego przez prezydenta Francji, bądź polskiego prezydenta lub premiera. Obecnie nie ma takiej sytuacji - wyjaśnia przedstawiciel firmy "SnowShow".

Jak informuje, uczestnikom zostaną zapewnione żele antybakteryjne w każdym autokarze. Na pokładach będą obecni także lekarze z Polski. - Z powodu koronawirusa zmieniliśmy trasę przejazdu autokarów - nie jedziemy przez Włochy ani żadne inne ogniska wirusa. Autokary są dezynfekowane przed podstawieniem na miejscu zbiórki - podaje na koniec organizator.

Na stronie organizatora znajduje się również oświadczenie.

Co na to prawo?

Ministerstwo Rozwoju opublikowało informacje, w jakich przypadkach można bezkosztowo zrezygnować z udziału w imprezie turystycznej.

Jak czytamy, podróżny może bezkosztowo odstąpić od umowy dot. udziału w imprezie turystycznej, gdy np.: w miejscu, do którego się wybiera odnotowano wiele przypadków zarażenia koronawirusem, w związku z czym loty do tego miejsca nie są realizowane, a taki rodzaj przewozu stanowił istotny element imprezy turystycznej. Zwrot poniesionych wpłat można otrzymać również w sytuacji, w której podstawowym elementem imprezy turystycznej jest udział w wydarzeniu kulturalnym (np. wizyta w muzeum) lub imprezie sportowej (np. meczu piłkarskim), które zostały odwołane z powodu odnotowanych przypadków zarażenia koronawirusem.

Podróżny nie może natomiast bezkosztowo odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej wyłącznie z powodu stwierdzonych w miejscu, do którego się wybierał, przypadków zarażenia koronawirusem.

Kiedy można bezkosztowo odstąpić od umowy?

Aby móc zatem skutecznie i bezkosztowo odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznejwtrybie art. 47ust. 4, należy wykazać:

- że występują nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie,

- mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub

- mają znaczący wpływ na przewóz podróżnych do miejsca docelowego.

MSZ ostrzega przed wyjazdami do Francji

MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

"Z punktu widzenia epidemiologicznego Generalny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania).

W przypadku osób przebywających na terenie Francji Generalny Inspektor Sanitarny zaleca zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich" - czytamy w komunikacie MSZ.

Osoby wracające do Francji

Osoby, które wracają na teren Francji z obszarów ryzyka (Chiny kontynentalne, Hongkong, Makao, Singapur, Korea Południowa, Iran, prowincje Włoch: Lombardia, Wenecja, Emilia Romania i Piemont, powinny w okresie 14 dni od wyjazdu z tego obszaru dostosować się do następujących zaleceń:

- dwa razy dziennie mierzyć temperaturę ciała;

- zwracać uwagę na objawy infekcji oddechowych (kaszel, trudności w oddychaniu);

- nosić maseczkę chirurgiczną przy kontaktach z innymi osobami i poza domem;

- regularnie myć lub dezynfekować ręce; unikać kontaktów i przebywania w jednym pomieszczeniu z osobami szczególnie narażonymi na zakażenie (kobiety w ciąży, osoby starsze lub przewlekle chore);

- unikać wszelkich zbędnych wyjść (zgromadzania, restauracje, kina).

Osobom uczącym się lub pracującym, o ile istnieje taka możliwość, zaleca się korzystanie we bieżącym okresie z telepracy, zdalnego uczestniczenia w zajęciach oraz unikania bliskiego kontaktu z innymi. Dzieci w wieku szkolnym powinny pozostać w domu, ze względu na trudności związane z noszeniem maseczki przez cały dzień.

Jestem we Francji. Co zrobić, gdy pojawią się objawy koronawirusa?

W wypadku pojawienia się objawów zakażenia w terminie 14 dni od przyjazdu, władze francuskie zalecają:

- zawiadomienie pogotowia ratunkowego (Samu Centre 15) pod numerem alarmowym 15, podanie opisu stwierdzonych symptomów zakażenia i poinformowanie o pobycie na terenach objętych epidemią wirusa; powstrzymanie się od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub w szpitalu celem uniknięcia zakażenia innych osób; unikanie kontaktu z otoczeniem oraz noszenie maseczki ochronnej; Dla wszystkich, którzy przebywali na obszarach występowania wirusa, mieli bliski kontakt z takimi osobami, albo potrzebują innych informacji na temat koronawirusa, uruchomiono całodobowy bezpłatny numer telefonu 0 800 130 000.

Koronawirus - objawy

Koronawirus daje objawy podobne do grypy. U chorego pojawia się wysoka gorączka i problemy z oddychaniem, ból głowy, ból gardła i kaszel oraz uczucie wyczerpania i brak apetytu.

Jeden z czytelników Onet.pl skarży się, że chciałby odzyskać pełen zwrot kosztów, ale biuro powołując się na prawo, oferuje tylko częściowy. Z relacji czytelnika wynika, że organizator "SnowShow Music Fest" zaniża liczby uczestników, dzięki czemu koncert, który miał się odbyć w Alpach nie podlega zakazie o imprezach masowych. - Pełnych zwrotów moglibyśmy dokonać w przypadku: zamkniętych granic, wojny w naszym regionie, nieprzejezdnych dróg, niedziałających wyciągów, zakazu wjazdu do regionu, w którym odbędzie się wyjazd, zakazu podróżowania wydanego przez prezydenta Francji, bądź polskiego prezydenta lub premiera. Obecnie nie ma takiej sytuacji - wyjaśnia organizator.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Sąsiad zajrzy nam przez płot? Zmiany w prawie budowlanym i budowanie bliżej siebie
Sądy i trybunały
Izba Cywilna SN zbada pytania Ziobry o tryb korekty płci. Choć Bodnar je wycofał
W sądzie i w urzędzie
Sądy nie chcą nagrań z samochodowej kamerki. Jest propozycja
Spadki i darowizny
Wzięła darowiznę i poszła swoją drogą. SN rozstrzygnął spór babci z wnuczką
Prawo pracy
Praca zdalna w odwrocie. Nowe przepisy nie pomogły
Prawo karne
Nie tylko Collegium Humanum. Rektorzy trzech uczelni zatrzymani przez CBA