Reklama
Rozwiń

Jędrzej Jachira o wakacjach kredytowych: największym ryzykiem jest zawarcie aneksu zmieniającego warunki spłaty

Trzeba uważać, aby nie utrudnić sobie dochodzenia roszczeń od banku – mówi Jędrzej Jachira, partner zarządzający w Kancelarii SOBOTA, doktorant na WPAiE UWr.

Aktualizacja: 23.03.2020 13:42 Publikacja: 23.03.2020 06:27

Jędrzej Jachira o wakacjach kredytowych: największym ryzykiem jest zawarcie aneksu zmieniającego warunki spłaty

Foto: Adobe Stock

Mamy poważny wzrost kursu franka szwajcarskiego spowodowany koronawirusem oraz prawdopodobne problemy finansowe wielu kredytobiorców. Pojawiły się więc nawoływania o wsparcie dla pomysłu zawieszania spłaty zarówno kredytów frankowych, jak i złotowych, mimo braku regulacji prawnej. Ponoć pojawiają się autorskie propozycje banków na takie wakacje kredytowe. Jak kredytobiorca powinien do nich podchodzić?

W kredytach złotowych nie stanowi to w zasadzie większego problemu, ale frankowicze mogliby bez swojej woli uznać w aneksach swoje długi oraz dopuścić do niekorzystnych z punktu widzenia ich spraw w sądach rozwiązań umownych. W skrajnych przypadkach zapisy wprowadzane w takich aneksach mogą poważnie utrudnić dochodzenie roszczeń od banków, a nawet je zniwelować. Co istotne, banki nie przedstawiają dzisiaj treści proponowanych aneksów, lecz najpierw umożliwiają klientom deklarację przystąpienia do takiej formy zawieszenia spłat, a sam aneks ma być zawierany później, bezpośrednio w oddziale. Banki odmawiają wysyłania propozycji treści tych aneksów bezpośrednio do klientów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono