W swoim czasie banki pobierały opłatę za nieterminową spłatę kwoty minimalnej z zadłużenia karty kredytowej. To zastrzeżenie umowne zostało wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych ([b]wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, XVII Amc 42/04[/b]).
Po jakimś czasie w regulaminach umów zawieranych z konsumentami pojawiły się zapisy, że bank zastrzega sobie pobranie opłaty za obsługę zadłużenia w razie nieterminowej spłaty owej kwoty minimalnej. Pytanie: czy jest to tylko zmiana nazwy czy może zmiana jakości?
Stosownie do art. 110 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=165971]prawa bankowego[/link] banki mogą pobierać prowizję z tytułu wykonywanych czynności bankowych oraz opłaty za wykonywanie tzw. innych czynności. Nie upoważnia to jednak do ustalania dowolnych opłat w dowolnej wysokości. Przepisy kodeksu cywilnego o klauzulach abuzywnych (to znaczy krzywdzących, które uznaje się za niedozwolone) są tu granicą swobody umów zawieranych z konsumentami. Bank może pobierać opłaty za poszczególne czynności, jeśli nie są one sprzeczne z dobrymi obyczajami i nie naruszają rażąco interesów konsumenta. Wysokość opłat nie powinna być ustalana dowolnie, ale powinna być ekonomicznie uzasadniona.
Wyroki SOKiK wydane na podstawie art. 479 42 § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] mają skutek wobec osób trzecich, tzn. powodują, że postanowienia wzorca umownego uznane za niedozwolone nie mogą być stosowane ani przez pozwanego, ani przez innych przedsiębiorców. Rozszerzona prawomocność wyroku SOKiK sprawia, że posługiwanie się wpisaną do rejestru niedozwoloną klauzulą umowną jest zabronione przez prawo. Obchodzenie skutków takich wyroków, polegające w szczególności na drobnych zmianach brzmienia niedozwolonej klauzuli, może być uznane za działanie podjęte w celu obejścia przepisu prawa i wskutek tego nieważne.
Podstawą dyskwalifikacji opłaty za nieterminową spłatę było uznanie jej za karę umowną. Kara umowna to rodzaj zryczałtowanego odszkodowania, które dłużnik spełnia na rzecz wierzyciela, bez względu na wysokość poniesionej przez tegoż szkody, w wypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego.