Koniec bezpiecznego kredytu, będzie inny program wsparcia

Od 2 stycznia 2024 roku banki nie przyjmują wniosków o udzielenie "Bezpiecznego kredytu 2 proc.", gdyż nie ma już na niego pieniędzy. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, trwają "intensywne prace nad nową formułą wsparcia kredytobiorców.

Publikacja: 02.01.2024 14:28

Koniec bezpiecznego kredytu, będzie inny program wsparcia

Foto: Adobe Stock

Ustawowe limity wydatków na dopłaty do bezpiecznego kredytu 2% zakładały, że wsparciem w latach 2023 i 2024 może być objęte ok. 50 tys. kredytów. Tymczasem do 21 grudnia 2023 r. podpisano ok. 55,8 tys. umów kredytowych. Oznacza to, że łączne środki na bezpieczny kredyt 2% na lata 2023-2024 zostały szybko wyczerpane. Z tego powodu od 2 stycznia 2024 r. wstrzymane zostało przyjmowanie wniosków przez banki kredytujące - informuje resort. 

Prawo do dopłat uzyskają jednak wszyscy kredytobiorcy, których wnioski złożone do 31 grudnia 2023 roku włącznie, zostaną prawidłowo zarejestrowane przez banki kredytujące w systemie ewidencji dopłat do końca dnia 7 stycznia 2024 r.

Czytaj więcej

Bezpieczny kredyt 2 procent: czy od rządowych dopłat trzeba zapłacić PIT

Nowy program bez nadużyć

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zakomunikowało, że prowadzi intensywne prace nad nową formułą wsparcia kredytobiorców.

„Naszym celem jest to, by nowy instrument był z jednej strony bardziej atrakcyjny dla osób o niższych dochodach i większych rodzin, z drugiej, by ograniczał jego nadużywanie przez osoby, których wysokie zarobki pozwalają na uzyskanie kredytu w zwykłej ofercie rynkowej. Istotnym założeniem jest także mniejsza presja na rynek mieszkaniowy i związany z tym wpływ na wzrost cen oraz precyzyjnie adresowana pomoc państwa. ” - czytamy na stronie ministerstwa.

Resort dodaje, że ze względu na duże zainteresowanie programem wsparcia dla kredytobiorców chce, aby proces legislacyjny przebiegł możliwie jak najszybciej, jednak przy zachowaniu wszystkich niezbędnych jego elementów (np. konsultacje społeczne). Nowa formuła programu będzie przedstawiona na początku 2024 roku, niezwłocznie po zakończeniu prac nad projektem.  

 

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego