Od 1 stycznia 2023 r. miały obowiązywać przepisy zabraniające konsumentom płatności gotówkowych w transakcjach z przedsiębiorcami przekraczającymi 20 tys. zł. Natomiast w transakcjach między przedsiębiorcami limit miał być nie wyższy niż 8 tys. zł.

Podpisana przez prezydenta ustawa o kredycie hipotecznym wydłuża vacatio legis tych przepisów.  Zakłada ich wejście w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.

- To dobra wiadomość. Dostęp do gotówki zapewnia bezpieczeństwo obywatelom, którzy mogą kupić towary, zapłacić za usługi, bez konieczności zakładania konta czy korzystania z karty płatniczej – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Oznacza to, że od 1 stycznia w transakcjach między konsumentem, a przedsiębiorcą nie zostanie wprowadzony limit dla transakcji gotówkowych. Z kolei w transakcjach zawieranych między przedsiębiorcami limit zostanie utrzymany na poziomie 15 tys. zł.

Wiceminister Marcin Warchoł zapowiada, że zgodnie z jego inicjatywą takie rozwiązania będą obowiązywały również w 2024 r.

Czytaj więcej

"Polski Ład": Fiskus ogranicza firmowe zakupy za gotówkę