- Używaj tylko wyrobów spełniających wymagania przepisów. Sprawdź obowiązkowe oznakowanie. Może to być znak CE potwierdzający zgodność z przepisami UE lub znak budowlany, który oznacza zgodność z przepisami krajowymi - radzi UOKiK konsumentom planującym zakup wyrobów budowlanych.
Namawia do sprawdzenia informacji towarzyszących wyrobowi. Powinny się w nich znaleźć m.in.: nazwa i adres producenta, nazwa wyrobu i jego zastosowanie, właściwości użytkowe, np. współczynnik przenikania ciepła, odporność na ogień, przepuszczalność pary wodnej.
Każdy wyrób ma określone zastosowanie. Przed zakupem trzeba sprawdzić jego przeznaczenie i zgodność z projektem.
- Pamiętaj, jako konsument, czyli nieprofesjonalista, masz prawo pytać o zastosowanie wyrobu. Zapytaj sprzedawcę lub producenta. W przypadku wątpliwości możesz poprosić nadzór budowlany o informacje. Punkt kontaktowy w sprawie wyrobów budowlanych w GUNB udziela bezpłatnych informacji m.in. o przepisach technicznych mających zastosowanie do konkretnego rodzaju wyrobów na terytorium Polski - informuje UOKiK.
A co robić, gdy wyrób budowlany budzi nasze wątpliwości? Trzeba sprawdzić, czy nie znajduje się w Krajowym Wykazie Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Rejestr zawiera listę wyrobów podlegających znakowaniu znakiem budowlanym, w stosunku do których wydano nakaz wycofania z obrotu lub zakaz obrotu. Warto przejrzej także wyniki badania próbek, gdzie znajdziesz informacje na temat wyrobów zbadanych na zlecenie nadzoru budowlanego po 1 stycznia 2016 r.