Po środowym głosowaniu w Sejmie już tylko podpisu prezydenta brakuje pod ustawą obniżającą do zera VAT na niektóre towary, w tym na żywność. Zmiany będą obowiązywały od 1 lutego do 31 lipca. Ma to być tzw. tarcza antyinflacyjna zapobiegająca wzrostowi cen.
Pod lupą inspektora
Czy jednak środkami prawnymi da się wyegzekwować od sprzedawców, by automatycznie od najbliższego wtorku (tj. 1 lutego) obniżyli ceny? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiedział, że obniżce VAT będą towarzyszyły działania na podstawie innych przepisów, by wyegzekwować reakcję handlowców na obniżkę cenotwórczego podatku.
– Od przyszłego tygodnia zaczynamy stały monitoring cen produktów spożywczych. Do sprawdzanego przez nas cyklicznie koszyka włożymy m.in. takie produkty jak pieczywo, nabiał, warzywa czy owoce – zapowiedział 20 stycznia prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Czytaj więcej:
Czytaj więcej
W środę, 26 stycznia 2022 r. prezydent Andrzej Duda ustawę z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.
Kontrolami ma się zajmować Inspekcja Handlowa. W specjalnym komunikacie Urząd sugerował, że „kolejnym krokiem mogą być postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, za które grozi kara do 10 proc. obrotu”.