Decyzja inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych jest prawidłowa. Nazwa produkowanego przez producenta makaronu – „domowy" rzeczywiście może wprowadzać konsumentów w błąd. Sugeruje ona bowiem właściwość produktu jako wytwarzanego w oparciu o tradycyjną (domową) recepturę z wykorzystaniem jaj. W przypadku gdy do produkcji makaronu jajecznego producent stosuje całe świeże jaja (produkt nieprzetworzony) poddane jedynie zabiegowi schłodzenia, to w składzie takiego makaronu jako składnik może podać jaja.
Natomiast gdy do produkcji makaronu jajecznego jako surowca użyto produktów jajecznych (masy jajowej pasteryzowanej, jaj w proszku) otrzymanych w wyniku przetworzenia jaj z zastosowaniem procesu cieplnej obróbki termicznej, w wykazie składników należy podać, faktycznie użyty składnik, np. „masa jajowa/masa jajowa pasteryzowana".
W podobnej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 maja 2013 r. (II GSK 381/12) wskazał, że producent danego produktu spożywczego, który zamierza go wyróżnić poprzez podanie jego szczególnych cech lub właściwości czy też sposobu produkcji wyróżniających go od produktów tego samego rodzaju, powinien przy oznaczaniu tej cechy lub właściwości podawać ją na tyle dokładnie i precyzyjnie, aby nie budzić u konsumentów nadmiernych i nieuzasadnionych oczekiwań i wyobrażeń. Oznaczenie produktu, które nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, może być kwalifikowane jako przejaw nieuczciwych praktyk w handlu żywnością.
Zdaniem NSA oznakowanie wprowadzające w błąd to nie tylko oznakowanie nieprawdziwe czy mylące, ale również niepełne, niewystarczająco precyzyjne czy wieloznaczne. Stąd też oznakowanie na opakowaniu powinno w czytelny sposób odzwierciedlać skład produktu i nie pozostawiać w tym zakresie wątpliwości.
Zgodnie bowiem z art. 46 ust. 1 ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia oznakowanie środka spożywczego nie może wprowadzać konsumenta w błąd, w szczególności co do charakterystyki środka spożywczego, w tym jego nazwy, rodzaju, właściwości, składu, ilości, trwałości, źródła lub miejsca pochodzenia, metod wytwarzania lub produkcji.