Ochrona własności intelektualnej a kupowanie podróbek

Większość obywateli Unii Europejskiej silnie popiera własność intelektualną przy jednoczesnym uzasadnianiu przepisów w tym zakresie.

Publikacja: 25.11.2013 15:20

84% badanych obywateli UE nie zgadza się z twierdzeniem, że „można kupować podróbki, gdy są to towar

84% badanych obywateli UE nie zgadza się z twierdzeniem, że „można kupować podróbki, gdy są to towary luksusowe”.

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego, działając za pośrednictwem obserwatorium ds. naruszeń praw własności intelektualnej zlecił ogólnoeuropejskie badanie. W analizie wzięło udział 26,5 tys. respondentów  w wieko od 15 lat.

Badania przeprowadzone przez UHRW odnotowały paradoks wynikający z postrzegania, świadomości i zachowania się obywateli UE wobec prawa własności intelektualnej.

96 proc.

Europejczyków uważa własność intelektualną za ważną

W ramach badania stwierdzono, że obywatele UE  w większości są przychylni idei praw własności intelektualnej. Opiniodawcy uznają je za istotny filar systemu gospodarczego i społecznego każdego kraju członkowskiego. Poza tym respondenci popierają przepisy prawa w dziedzinie ochrony własności intelektualnej a zarazem ich egzekwowanie.

Jednocześnie zaskoczeniem jest to, że tylko zaledwie co dziesiąty członek UE przyznaje się do nierespektowania praw własności intelektualnej w ostatnim roku, to ponad jedna trzecia akceptuje takie zachowania.

34 proc.

obywateli UE twierdzi, że kupowanie podróbek może być uzasadnione względami oszczędności

Niezgodność wyłoniona w badaniu potwierdza, że większość obywateli Unii wyrażająca silne poparcie dla ochrony własności intelektualnej przy jednoczesnym zezwoleniu na jej łamanie w wymiarze indywidualnym. Wiązać się to ma z ograniczona siłą nabywczą lub wyrazem protestu przeciwko gospodarce rynkowej i atrakcyjnych markach.

Analiza odpowiedzi obywateli UE pozwoliła stwierdzić, że Europejczycy odmiennie postrzegają rozumienie zasad własności intelektualnej wobec ogółu oraz w stosunku indywidualnym. Powodem paradoksu może być niezrozumienie wartości własności intelektualnej i przekonania o tym, że ochrona własności intelektualnej tyczy się w pierwszej kolejności do elit biznesowych i artystycznych. Zaledwie 11 % ankietowanych stwierdziło, że na ochronie własności intelektualnej korzystają konsumenci. Natomiast aż 40 % w tym samym pytaniu wskazało duże firmy i sławnych artystów jako głównych beneficjentów w tym zakresie.

Badanie przeprowadzone przez UHRW potwierdza konieczność podjęcia działań zmierzających do uświadomienia obywatelom Unii Europejskiej znaczenia własności intelektualnej w życiu codziennym.

 

Dzięki tym badaniom, zgodnie z powierzoną nam misją, dysponujemy teraz niezależnymi i wiarygodnymi danymi na temat poglądów i zachowania obywateli europejskich w kwestii własności intelektualnej i jej naruszeń. Będziemy kontynuowali to badanie, zwłaszcza jeśli chodzi o pokolenie Internetu.

Jak zauważono w raporcie, własność intelektualna to jeden z najcenniejszych zasobów Europy, ale jest także stale podważana. Obywatele europejscy nie czują się odpowiedzialni za ochronę własności intelektualnej, zwłaszcza gdy inni nie hołdują tym samym wartościom, gdy nie przestrzega się prawa, i gdzie system nie jest dostosowany do oczekiwań ludzi. Uważamy, że wnioski z badań wspomogą nasze wspólne starania w walce z naruszeniami praw własności intelektualnej, w której każdy ma do odegrania jakąś rolę.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku