Donald Trump informuje o śmierci przywódcy Państwa Islamskiego w Iraku

„Dziś zginął zbiegły przywódca ISIS w Iraku” - poinformował na platformie Truth Social prezydent USA Donald Trump.

Publikacja: 15.03.2025 09:10

Amerykańscy żołnierze w Iraku

Amerykańscy żołnierze w Iraku

Foto: Adobe Stock

„Zbiegły przywódca ISIS (Państwa Islamskiego) w Iraku został zabity. Nieustannie polowali na niego nasi nieustraszeni wojownicy. Jego marny żywot został zakończony wraz z innym członkiem ISIS, w koordynacji z rządem irakijskim i regionalnym rządem kurdyjskim. POKÓJ POPRZEZ SIŁĘ!” - napisał Trump.

Prezydent USA nie podał nazwiska terrorysty. Media twierdzą, że może chodzić o Abdallaha Makkiego Musliha al-Rufajiego, znanego również jako Abu Khadija, o którego śmierci poinformował wcześniej premier Iraku Mohammed Shia al-Sudani. 

Jak wynika z oświadczenia Centralnego Dowództwa USA CENTCOM, Abu Khadija zginął w wyniku przeprowadzonego w czwartek we współpracy z irackim wywiadem i siłami bezpieczeństwa precyzyjnego ataku lotniczego w prowincji Al Anbar.

Abdallah Makki Muslih al-Rufaji, „uważany za jednego z najniebezpieczniejszych terrorystów w Iraku i na świecie”

Abu Khadija został zabity przez irackie siły bezpieczeństwa, wspierane przez dowodzoną przez USA koalicję walczącą z Państwem Islamskim. „Irakijczycy kontynuują swoje imponujące zwycięstwa nad siłami ciemności i terroryzmem” – napisał Sudani w oświadczeniu na X, dodając, że Abu Khadija był „jednym z najniebezpieczniejszych terrorystów w Iraku i na świecie”.

Jak napisał al-Sudani, al-Rufaji „był uważany za jednego z najniebezpieczniejszych terrorystów w Iraku i na świecie”. 

„Gratulujemy Irakowi, Irakijczykom i wszystkim miłującym pokój narodom tego ważnego osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa” - dodał premier Iraku.

Tzw. Państwo Islamskie w Iraku i Syrii

W 2017 roku Irak przy wsparciu kierowanej przez USA koalicji ogłosił zwycięstwo nad Państwem Islamskim i odebranie jej wszystkich terytoriów, które ta zbrojna organizacja kontrolowała od lata 2014 roku. Szacuje się, że stanowiły one około jednej trzeciej terytorium kraju.

Jednak grupa ta nadal utrzymuje uśpione komórki na dużych obszarach Iraku i Syrii i od czasu do czasu przeprowadza ataki.

Armia USA ostrzegła w lipcu 2024 r., że grupa „próbuje się odbudować po kilku latach zmniejszonej aktywności”. Jednocześnie USA w 2024 r. zapowiedziały zakończenie do września 2025 r. międzynarodowej misji w Iraku.

Piątkowe oświadczenie zbiegło się z wizytą w Iraku tymczasowego ministra spraw zagranicznych Syrii Asada al-Szaibaniego, który oświadczył, że jego rząd jest gotowy „wzmocnić współpracę” w walce z resztkami Państwa Islamskiego. IS jest wciąż obecne w Syrii, grupa uaktywniła się tam po obaleniu w grudniu 2024 r. reżimu Baszara al-Asada. 

Konflikty zbrojne
Putin nie zgodził się na propozycję USA. Nie zmienia stanowiska
Konflikty zbrojne
Rosjanie zwrócili ciało ukraińskiej dziennikarki. Usunięte narządy i ślady tortur
Konflikty zbrojne
Rosja gotowa rozmawiać z Wołodymyrem Zełenskim? „Najważniejsze jest rozpoczęcie negocjacji”
Konflikty zbrojne
Pakistan spodziewa się inwazji Indii. „Wkrótce do tego dojdzie”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Żołnierze Kima. Putin nie dałby bez nich rady