Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Oba kraje ubiegają się o przystąpienie do sojuszu NATO, ale spotykają się ze sprzeciwem Turcji ze względu na powiązania i tolerancję wobec Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), uznanej w Turcji za organizacją terrorystyczną.
W rozmowie z państwowym Sveriges Radio, Oscar Stenstrom powiedział: - W przeciwieństwie do Finlandii, mamy większy udział w finansowaniu PKK ze Szwecji.
Czytaj więcej
W Szwecji doszło w sobotę do antytureckiego protestu, w czasie którego w pobliżu ambasady Szwecji spalono Koran. "Potępiamy najmocniej jak to możliwe ten podły atak na naszą świętą księgę" - oświadczyło MSZ Turcji.
Stenstrom przyznał, że PKK jest zaangażowana w rynek narkotyków, który jest uważany za jeden z głównych kanałów finansowania tej organizacji.
Szwecja doświadcza obecnie najbardziej brutalnej przemocy związanej z gangami. W 2022 r. odnotowano ponad 300 strzelanin i zamachów bombowych, w których zginęły 63 osoby.
Stenstrom powiedział, że istnieje bezpośredni związek między gangami a PKK - pisze turecka Anadolu Agency. - Finansowanie terroryzmu i poważna przestępczość są ze sobą powiązane - powiedział szwedzki dyplomata.
Na mocy trójstronnego memorandum podpisanego w czerwcu przez Szwecję, Finlandię i Turcję podczas szczytu NATO w Madrycie, oba państwa nordyckie zobowiązały się do zdystansowania się od grup terrorystycznych i podjęcia konkretnych działań przeciwko nim.
Proces akcesyjny dotyczący Szwecji utknął w martwym punkcie po antytureckich protestach w Sztokholmie, podczas których doszło do spalenia Koranu. Po tym incydencie prezydent Erdogan zapowiedział, że Szwecja może nie liczyć na zgodę Ankary na wstapienie do NATO.
Czytaj więcej
Turcja odłożyła na czas nieokreślony nową rundę rozmów ze Szwecją i Finlandią w sprawie kandydatur obydwu państw do członkostwa w NATO - poinformowały tureckie media państwowe.
Stenstrom powiedział, że rozmowy akcesyjne z Turcją w NATO są obecnie zamrożone, bo się "nie opłacają". - Zobaczymy, jak długo potrwa ta przerwa - powiedział.
Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto zasugerował niedawno, że kraj może się rozważyć przystąpienie do NATO bez Szwecji, jeśli Turcja nadal będzie blokować ich wspólne starania o wejście do sojuszu.