Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 340

Oba kraje ubiegają się o przystąpienie do sojuszu NATO, ale spotykają się ze sprzeciwem Turcji ze względu na powiązania i tolerancję wobec Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), uznanej w Turcji za organizacją terrorystyczną.

W rozmowie z państwowym Sveriges Radio, Oscar Stenstrom powiedział:  - W przeciwieństwie do Finlandii, mamy większy udział w finansowaniu PKK ze Szwecji.

Czytaj więcej

Szwecja: Przed ambasadą Turcji spalono Koran. Ankara protestuje

Stenstrom przyznał, że PKK jest zaangażowana w rynek narkotyków, który jest uważany za jeden z głównych kanałów finansowania tej organizacji.

Szwecja doświadcza obecnie najbardziej brutalnej przemocy związanej z gangami. W 2022 r. odnotowano ponad 300 strzelanin i zamachów bombowych, w których zginęły 63 osoby.

Stenstrom powiedział, że istnieje bezpośredni związek między gangami a PKK - pisze turecka Anadolu Agency. - Finansowanie terroryzmu i poważna przestępczość są ze sobą powiązane - powiedział szwedzki dyplomata.

Na mocy trójstronnego memorandum podpisanego w czerwcu przez Szwecję, Finlandię i Turcję podczas szczytu NATO w Madrycie, oba państwa nordyckie zobowiązały się do zdystansowania się od grup terrorystycznych i podjęcia konkretnych działań przeciwko nim.

Proces akcesyjny dotyczący Szwecji utknął w martwym punkcie po antytureckich protestach w Sztokholmie, podczas których doszło do spalenia Koranu. Po tym incydencie prezydent Erdogan zapowiedział, że Szwecja może nie liczyć na zgodę Ankary na wstapienie do NATO.

Czytaj więcej

Turcja odwołuje rozmowy z Finlandią i Szwecją w sprawie ich czonkostwa w NATO

Stenstrom powiedział, że rozmowy akcesyjne z Turcją w NATO są obecnie zamrożone, bo się "nie opłacają". - Zobaczymy, jak długo potrwa ta przerwa - powiedział.

Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto zasugerował niedawno, że kraj może się  rozważyć przystąpienie do NATO bez Szwecji, jeśli Turcja nadal będzie blokować ich wspólne starania o wejście do sojuszu.