Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 281

Szef ukraińskiego MSZ powiedział, że strona ukraińska wspiera pomysł Polski, aby Patrioty, które Niemcy zaoferowały jako pomoc w ochronie polskiej przestrzeni powietrznej, zostały rozmieszczone na terytorium Ukrainy.

- To najlepszy sposób, by chronić nie tylko Ukrainę, ale Polskę i inne kraje NATO - mówił Kułeba.

Minister potwierdził, że Kijów rozpoczął już rozmowy na ten temat z Niemcami, ale także ze Stanami Zjednoczonymi, bo to do nich należy technologia tych systemów.

- Wykorzystuję też spotkania ministrów NATO i OBWE do rozmów z każdym, kto może nam pomóc w podjęciu pozytywnych decyzji w sprawie dostarczenia Patriotów do Ukrainy - mówił ukraiński polityk.

Komentując wahania Niemiec w kwestii dostarczania Ukrainie broni, Kułeba powiedział, że "jeśli ktokolwiek ma wątpliwości co do tego, że broń służy do zabijania Rosjan, którzy zaatakowali suwerenne państwo i dopuszczają się masowych zbrodni, to powinien też przyznać, że nie dając broni pomaga Rosjanom, którzy zaatakowali Ukrainę i zabijają, gwałcą i torturują".

Pytany o sytuację Ukraińców w obliczu braku energii, wody i ciepła, Kułeba stwierdził, że te braki to dowód na popełniane przez Rosję ludobójstwo.

- To nasza codzienność, nauczyliśmy się żyć pod rosyjskimi pociskami, teraz uczymy się jak żyć bez elektryczności i dostaw wody - mówił polityk. - To bardzo trudne, zwłaszcza w środku zimy - to jest dowód ludobójstwa popełnianego przez Rosję, ale wiemy, jak wysoka jest stawka i poradzimy sobie.