Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donbas pozostaje epicentrum rosyjskich ataków na Ukrainie.
W trakcie audiencji generalnej papież Franciszek powiedział m.in.: "Ponawiam moje wezwanie do modlitwy za męczeńską Ukrainę, prośmy Pana pokoju za tych ludzi, którzy są w takiej potrzebie i którzy doświadczają tak wiele okrucieństwa, tak wiele okrucieństwa od najemników, którzy walczą na wojnie".
Papież nie wymienił żadnej ze stron konfliktu, nie użył nazwy Rosja i nie rozwinął swojej myśli - zauważa Reuters.
Czytaj więcej
Nowe stanowisko ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zelenskiego, że rozmowy pokojowe z Rosją mogą się rozpocząć z Władimirem Putinem u władzy, było bezpośrednio spowodowane naciskami administracji Joe Bidena - informuje portal Politico.
Od początku wojny na Ukrainie papież jest krytykowany za niejednoznaczne stanowisko ws. wojny na Ukrainie. Papież modli się za ofiary wojny, ale nie wskazuje jednoznacznie Rosji jako agresora. W jednej z wypowiedzi dla mediów mówił też o "NATO szczekającym pod drzwiami Rosji", co odebrano jako sugestię, że Zachód jest współwinny wybuchowi konfliktu.
W niedzielę papież w rozmowie z dziennikarzami mówił, że "to nie naród rosyjski" prowadzi wojnę lecz "żołnierze i najemnicy".
Rosja oskarża Ukrainę o korzystanie z najemników, uznając za najemników cudzoziemskich ochotników walczących w szeregach Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej
Rosja korzysta na wojnie z Ukrainą z formacji paramilitarnych - Grupy Wagnera, która ma rekrutować najemników m.in. w rosyjskich koloniach karnych, a także formacji czeczeńskich Ramzana Kadyrowa (nie wchodzą w skład regularnej rosyjskiej armii) oraz milicji ludowych samozwańczych, separatystycznych republik istniejących w okupowanym przez Rosję Donbasie.
Rosja oskarża Ukrainę o korzystanie z najemników, uznając za najemników cudzoziemskich ochotników walczących w szeregach Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej utworzonego przez Wołodymyra Zełenskiego w pierwszych dniach wojny.