Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. 24 sierpnia Ukraina świętuje Dzień Niepodległości.
Roizman jest objęty śledztwem z paragrafu mówiącego o "dyskredytowaniu rosyjskiej armii" - podaje TASS, powołując się na swoje źródła.
Roizman w 2013 roku zdobył fotel mera Jekaterynburga pokonując w wyborach kandydata rządzącej krajem, prezydenckiej partii Jedna Rosja (zdobył ponad 30 proc. głosów, jego rywal - niespełna 29 proc.).
Rosja określa działania militarne na Ukrainie mianem "specjalnej operacji wojskowej"
W ostatnich miesiącach sąd w Jekaterynburgu nałożył na Roizmana trzy grzywny w wysokości 50 tys. rubli na podstawie artykułu 20.3.3 Kodeksu Wykroczeń Administracyjnych, mówiącego o dyskredytowaniu sił zbrojnych Rosji. Wyrok był pokłosiem umieszczenia przez polityka "linka w serwisie społecznościowym, a także umieszczenia nagrania na jednym z popularnych serwisów".
Czytaj więcej
Wielka Brytania obawia się, że wsparcie państw europejskich dla Ukrainy może się skończyć w związku ze wzrostem kosztów życia spowodowanym skutkami wojny Rosji z Ukrainą - pisze "The Telegraph".
Ponadto, 25 maja, ten sam sąd skazał Rozimana na grzywnę w wysokości 85 tys. rubli z paragrafu mówiącego o "rozpowszechnianiu informacji, które godzą w ludzką godność i moralność, są jawnym brakiem szacunku dla społeczeństwa, państwa lub organów władzy w Federacji Rosyjskiej". Powodem było pytanie, jakie zadał w mediach społecznościowych pod jedną z informacji z oświadczeniem szefa MSZ Rosji, Siergieja Ławrowa.
Rosja określa działania militarne na Ukrainie mianem "specjalnej operacji wojskowej". Określanie tych działań mianem wojny lub zarzucanie rosyjskim żołnierzom popełniania zbrodni wojennych, wiąże się w Rosji z ryzykiem kary grzywny lub więzienia.