Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 176

Zdjęcia dziewięciu aktywistów pojawiły się pod koniec lipca na nadbrzeżu w Limassol, mieście popularnym zarówno wśród Rosjan, jak i Ukraińców, gdzie regularnie gromadzą się antywojenni demonstranci.

Cała dziewiątka brała udział w protestach, które regularnie odbywają się w tym mieście i przyciągają tłumy liczące od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Ich zdjęcia, każde z czarną wstążką, zostały umieszczone w kolażu przymocowanym do ogrodzenia używanego do ogłoszeń, wraz z trzema czerwonymi zniczami.

Czytaj więcej

Finlandia: Rosyjskie myśliwce mogły naruszyć naszą przestrzeń powietrzną

- W Rosji takie groźby są powszechne - powiedział jeden z przedstawionych, 38-letni Jewgienij Elesin, jeden z tysięcy Rosjan mieszkających na Cyprze.

Elesin powiedział, że regularnie uczestniczył w protestach przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi od czasu podejrzenia otrucia przez rosyjskie władze krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego w 2020 roku.

Rosja zaprzecza, jakoby próbowała zabić Nawalnego, który odbywa karę więzienia za naruszenie zasad zwolnienia warunkowego, oszustwo i pogardę dla sądu. On sam twierdzi, że wszystkie zarzuty wobec niego zostały sfabrykowane. 

- Moi przyjaciele z Rosji wysłali mi zdjęcia - powiedziała inna protestująca 38-letnia Kristina Finck. - Ludzie, którzy to zrobili, nie mają dobrych intencji (...). To było jak groźba - dodała.

Czytaj więcej

Rosja: Ukraina wraz z USA chcą doprowadzić do wypadku w elektrowni jądrowej

Cypryjska policja, która skonfiskowała plakat, powiedziała, że poszukuje sprawcy w związku z dochodzeniem dotyczącym wykroczeń w zakresie ochrony danych osobowych.

Inna aktywistka, 42-letnia Natalia Bojko, powiedziała, że nadal będzie organizować i brać udział w protestach.

- Bardzo mi przykro z powodu tego, co mój kraj robi mojej drugiej rodzinie, narodowi ukraińskiemu (...) dla mnie jest to najbardziej haniebna wojna, że bracia zabijają braci - powiedziała.

Elesin powiedział, że aktywiści postrzegają Rosję jako agresora, "dlatego należy to powstrzymać. Putin powinien zostać powstrzymany. Te groźby nie mogą nas powstrzymać".