06:32
14.08.2022

Dalsza część relacji pod tym adresem

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 172
23:23
13.08.2022

Rosjanie ostrzelali w sobotę obwód sumski 15 razy

Dmytro Żywicki, gubernator obwodu sumskiego, pisze na swoim profilu na Facebooku, że na terenie obwodu sumskiego doszło w sobote do 223 eksplozji. Z wpisu wynika, że żaden mieszkaniec obwodu nie ucierpiał w wyniku ostrzału.

23:07
13.08.2022

Dwa kolejne statki ze zbożem wypłynęły z ukraińskiego portu

Resort obrony Turcji poinformował, że w sobotę z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły dwa kolejne statki ze zbożem. Łącznie, od 22 lipca, gdy doszło do zawarcia porozumienia między Rosją, Ukrainą, Turcją i ONZ ws. transportu ukraińskiego zboża drogą morską, z ukraińskich portów wypłynęło 16 statków ze zbożem. W sobotę port w Czarnomorsku opuściły dwa statki - pływający pod banderą Barbadosu Fulmar S z 12 tys. ton kukurydzy na pokładzie i pływający pod banderą Wysp Marshalla statek Thoe, który przewozi 3 tys. ton ziaren słonecznika. Oba statki płyną do portów w Turcji. 

23:00
13.08.2022

Mer Enerhodaru: Ponad 1 000 osób przeszło przez rosyjskie izby tortur

Od kwietnia ponad tysiąc osób przeszło przez rosyjskie izby tortur w okupowanym przez Rosjan Enerhodarze, w obwodzie zaporoskim - oświadczył mer Enerhodaru, Dmytro Orłow, w rozmowie z Radiem NV. Ze słów Orłowa wynika, że w Enerhodarze i wokół miasta jest kilka miejsc, w których torturuje się ludzi.

22:34
13.08.2022

W sobotę wieczorem Rosjanie ostrzelali Mikołajów

W wyniku ostrzału rakietowego Mikołajowa ranna została jedna osoba, po tym jak pocisk eksplodował w pobliżu budynku mieszkalnego. O ostrzale informuje na swoim kanale mer Mikołajowa, Ołeksandr Senkiewicz. Miasto zostało ostrzelane ok. godziny 20 czasu lokalnego.

22:32
13.08.2022

Zełenski: Rosja wysłała do Donbasu po prostu kolosalną ilość swoich zasobów wojskowych

W Donbasie trwają zacięte walki - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, wskazując, że najgorętsze punkty frontu nie zmieniają się. - Rosja wysłała tam po prostu kolosalną ilość swoich zasobów wojskowych – artylerię, sprzęt, ludzi. Wszyscy nasi obrońcy są po prostu bohaterami - powiedział Zełenski. Przekonywał też, że w obwodzie charkowskim ukraińska obrona jest silna, a ataki najeźdźców nieustannie kończą się niepowodzeniami.

- Walka na południu kraju przynosi dobre wieści o zniszczeniu sił i środków armii rosyjskiej. Nie tracimy ani jednego dnia – zmniejszamy potencjał okupantów - stwierdził prezydent Ukrainy.

22:15
13.08.2022

W Paryżu odbył się marsz i wiec poparcia dla Ukrainy

W Paryżu odbywają się demonstracje poparcia dla Ukrainy. W sobotę ponownie odbył się marsz i wiec. Informację i zdjęcia z wydarzenia zamieścił na Facebooku Wołodymyr Kogutiak, wiceprezes Związku Ukraińców we Francji. Demonstranci domagali się m.in. uznania Rosji za państwo będące sponsorem terroryzmu.

21:56
13.08.2022

Zełenski chce sankcjami zablokować rosyjski przemysł jądrowy

- Okupanci próbują zastraszyć ludzi w niezwykle cyniczny sposób, wykorzystując elektrownię atomową w Zaporożu. Chowają się za stacją, by ostrzeliwać Nikopol i Marganec. Organizują ciągłe prowokacje, ostrzeliwując teren elektrowni jądrowej i próbują przenieść w tym kierunku swoje dodatkowe siły, aby jeszcze bardziej szantażować nasze państwo i cały wolny świat - mówił w wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy.

- Jeśli ktoś tam w Rosji myśli, że może to coś dać, to się myli. Rosyjski szantaż mobilizuje tylko jeszcze większe globalne wysiłki w walce z terroryzmem. Każdy dzień pobytu kontyngentu rosyjskiego na terenie elektrowni jądrowej w Zaporożu i w sąsiednich regionach naszego kraju zwiększa zagrożenie radiacyjne dla Europy tak bardzo, że nawet w szczytowych momentach zimnej wojny tak nie było - przekonywał Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy zapowiedział, że „ukraińscy dyplomaci i przedstawiciele państw partnerskich zrobią wszystko, aby nowe sankcje na Rosję koniecznie zablokowały jej przemysł jądrowy”.

21:28
13.08.2022

Szósty pociąg ewakuacyjny przywiózł ludzi do obwodu kirowohradzkiego

Kolejny skład przywiózł mieszkańców obwodu donieckiego do obwodu kirowohradzkiego - poinformował na Telegramie zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko. Dodał, że ​​w razie potrzeby uchodźcom udzielana jest pomoc psychologiczna, a dla tych, którzy są w drodze, organizowane są miejsca odpoczynku. Z kolei Ukrposzta już na peronie wypłaca niektórym obywatelom niezbędną pomoc materialną.

21:01
13.08.2022

Piąta część wojsk rosyjskich rozbita na Ukrainie

Rosyjskie siły inwazyjne ponoszą znaczne straty, przede wszystkim w zasobach ludzkich - jedna piąta jednostek rosyjskich, biorących udział w działaniach wojennych na Ukrainie, jest obecnie pokonana - przekazał Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy. Załużny telefoniczne rozmawiał w sobotę z gen. Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Załużny poinformował Milleya o sytuacji operacyjnej, w szczególności podkreślił, że aktywne działania bojowe toczą się obecnie na froncie mającym długość 1300 km. Podkreślił przy tym, że Ukraina pilnie potrzebuje wsparcia w kwestii artylerii i po raz kolejny zaapelował w tej sprawie do partnerów międzynarodowych.

20:32
13.08.2022

Rosjanie twierdzą, że zniszczyli system HIMARS pod Kramatorskiem

Rosyjskie Ministerstwo Obrony w sobotnim komunikacie przekonuje, że najeźdźcy całkowicie przejęli kontrolę nad wsią Peski na terenie obwodu donieckiego. Resort stwierdził też, że pod Kramatorskiem Rosjanom udało się też zniszczyć wyrzutnię HIMARS wraz z amunicją.

Rosjanie jak zwykle nie przedstawili jakichkolwiek dowodów na potwierdzenie swoich informacji.

20:07
13.08.2022

Słowacja dostarczyła Ukrainie pierwsze haubice Zuzana 2

Doniesienia strony ukraińskiej potwierdzili minister obrony Słowacji i dyrektor słowackiej państwowej spółki Konštrukta Defence.

Czytaj więcej

Pierwsze cztery słowackie armatohaubice Zuzana 2 już na Ukrainie
19:38
13.08.2022

Wypadek ukraińskiego attaché wojskowego w Austrii

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy bada okoliczności wypadku z udziałem ukraińskich dyplomatów w Austrii - napisał na Facebooku rzecznik resortu Ołeh Nikołenko.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy bada wszystkie okoliczności wypadku drogowego, który miał miejsce w Austrii z udziałem samochodu ukraińskiego attaché wojskowego. Ambasada Ukrainy współdziała z austriacką policją i uczestnikami wypadku drogowego” – czytamy w komunikacie.

Nikołenko podkreślił, że stanowisko resortu jest jasne: status dyplomaty nie daje pracownikom ukraińskich instytucji dyplomatycznych prawa do łamania przepisów ruchu drogowego i narażania innych.

19:14
13.08.2022

Szef MSZ Ukrainy: Rosjanie niezadowoleni z zakazu wjazdu do UE? Skargi kierować na Kreml

Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy poradził niezadowolonym z perspektywy zakazu wjazdu do Europy obywatelom Federacji Rosyjskiej, aby „kierowali skargi bezpośrednio pod adresem Kremla i 70 proc. swoich rodaków, popierających wojnę”. Podkreślił też na Twitterze, że propozycje strony ukraińskiej w tej kwestii nie dotyczą zakazu wjazdu do Europy „tych kilku Rosjan”, którzy mogą potrzebować azylu lub muszą wjechać ze względów humanitarnych.

18:45
13.08.2022

Dwóch rosyjskich dziennikarzy zostało zatrzymanych w Estonii i zakazano im wjazdu do UE

Estońscy funkcjonariusze organów ścigania zatrzymali dwóch pracowników rosyjskiej gazety „Izwiestija”, Ksenię Soldatową i Dmytro Timofiejewa, anulowali im wizy i zakazali im wjazdu do Unii Europejskiej na trzy lata - podało Swoboda. „Wizy zostały uznane za nieważne, decyzje zapadły z następujących powodów: nie określono warunków i celu planowanego pobytu” - czytamy w tekście.

Soldatowa i Timofiejew zostali zatrzymani 12 sierpnia podczas podróży pociągiem z Narwy do Tallina. Gazeta „Izwiestia” twierdzi, że Rosjanie przebywali w Estonii jako turyści, ale „nie mogli zignorować ostatnich wydarzeń” i przygotowywali materiały dotyczące m.in. ograniczenia wydawania wiz Rosjanom.

18:18
13.08.2022

Wojska rosyjskie ponownie ostrzeliwały Charków

O rosyjskim ostrzale poinformował w mediach społecznościowych mer Charkowa Ihor Terechow. Przekazał, że nie ma na razie doniesień o ofiarach i wezwał mieszkańców do zachowania ostrożności i nie ignorowania alarmów rakietowych.

17:57
13.08.2022

Poroszenko widziany na lotnisku w Warszawie

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko został zauważony na Okęciu - donosi witryna Strana.ua, twierdząc, że polityk został nagrany, gdy szedł przez terminal z butelką alkoholu. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, czy rzeczywiście nagrana osoba to Poroszenko, z kolei zdjęcie sugeruje, że faktycznie były prezydent gościł w Warszawie.

17:29
13.08.2022

Kolejny rosyjski Orlan-10 zestrzelony nad Odessą

„13 sierpnia około godziny 13:00 na niebie nad Odessą żołnierze jednostki rakietowej dowództwa lotnictwa „Południe” zniszczyli kolejny rosyjski bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10, który próbował przeprowadzić rozpoznanie lotnicze” - poinformowano w komunikacie.

Według ukraińskich danych, najeźdźcy od początku inwazji stracili 779 dronów.

17:00
13.08.2022

Pierwszy statek z produktami rolnymi z Ukrainy zawinął do Włoch

Do włoskiego portu Rawenna przybył pierwszy statek z ukraińskimi produktami rolnymi od czasu akceptacji umowy o tzw. korytarzach zbożowych. O transporcie poinformowało na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch. „Z wielką przyjemnością informujemy o przybyciu do Rawenny pierwszego statku z kukurydzą i soją z Ukrainy” – napisał włoski MSZ.

16:35
13.08.2022

Potężna eksplozja w Mariupolu

Eksplozję słychać było poza granicami miasta.

Wybuchy zarejestrowano także w Melitopolu w obwodzie zaporoskim oraz w miejscowościach obwodu chersońskiego.

16:21
13.08.2022

Podolak: Rosja ostrzeliwuje elektrownię w Zaporożu, aby odłączyć od niej Ukrainę

Doradca szefa kancelarii prezydenta Zełenskiego, Mychajło Podolak, uważa, że celem rosyjskich ostrzałów Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest odłączenie od niej Ukrainy.

Pożary, wskazuje Podolak, wybuchają tam, gdzie magazynowana jest energia dostarczająca energię na południe Ukrainy.

"ONZ i MAEA nadal wpatrują się w sufit" - pisze Podolak.

16:06
13.08.2022

Moskwa potępia wydalenie rosyjskiego dyplomaty z Czarnogóry

Zastrzegamy sobie prawo do podjęcia działań odwetowych zgodnie z ogólnie przyjętą praktyką – powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Czytaj więcej

Rosja: Wydalenie dyplomaty z Czarnogóry to element wojny hybrydowej
15:45
13.08.2022

Ludność masowo opuszcza okolice Enerhodaru i inne pobliskie miasta

Trwa ostrzał Enerhodaru, gdzie mieści się Zaporoska Elektrownia Atomowa.

15:24
13.08.2022

Ukraina odnotowała ponad 450 ataków na obiekty dziedzictwa kulturowego

Według Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy zbrodnie odnotowano w 15 obwodach, a najwięcej szkód zarejestrowano w obwodach charkowskim i donieckim.

Czytaj więcej

Od początku wojny Rosja zaatakowała ponad 450 obiektów dziedzictwa kulturowego
14:59
13.08.2022

Władze oskarżają Ukraińca o sprzedaż pomocy humanitarnej

Według Prokuratury Generalnej podejrzany miał sprowadzić z zagranicy amunicję wojskową i samochody oznaczone jako pomoc humanitarna dla armii Ukrainy. Zamiast wysłać je do armii, sprzedał je.

14:35
13.08.2022

Polska i inne kraje UE wciąż handlują z Rosja

- Już po wybuchu wojny - W czerwcu kraje UE zwiększyły eksport towarów do Rosji do 4,45 mld euro, czyli o 18 procent w porównaniu z majem.

Czytaj więcej

Unia Europejska wciąż handluje z Rosją. Kto zarabia najwięcej?
14:19
13.08.2022

Wywiad: Rosyjskie siły ostrzeliwują Zaporoską Elektrownię Atomową z pobliskiej okupowanej wioski

Według wywiadu Ministerstwa Obrony, rosyjskie wojska przygotowują operację fałszywej flagi. W okupowanym Enerhodarze siły rosyjskie sprowadziły artylerię samobieżną Pion i zakamuflowały ją za ukraińską - podał wywiad wojskowy.

13:27
13.08.2022

ISW: Rosja przygotowuje przemysł do długiej wojny

Czytaj więcej

Rosja próbuje ponownie uruchomić kompleks wojskowo-przemysłowy na wypadek przedłużającej się wojny
12:49
13.08.2022

W Kijowie zatrzymano kobietę oskarżoną o przekazywanie informacji do Rosji

Prokuratura Obwodowa w Kijowie poinformowała, że kobieta robiła zdjęcia i filmy baz wojskowych w obwodzie kijowskim i przekazywała je do oficera rosyjskiej Służby Bezpieczeństwa. Rosja wykorzystała te dane do przeprowadzenia ataków rakietowych - podali prokuratorzy.

12:48
13.08.2022

Kułeba: Rosjanie mogą kierować skargi do Kremla

"Rosjanie, którzy są zdenerwowani perspektywą zakazu wyjazdów turystycznych do Europy, mogą kierować swoje skargi do Kremla i ponad 70% swoich rodaków, którzy popierają wojnę. Nikt nie proponuje zakazu dla tych nielicznych Rosjan, którzy mogą potrzebować azylu lub humanitarnego wjazdu" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy.

11:53
13.08.2022

Turcja: Dwa kolejne statki z żywnością opuszczają ukraiński port

Tureckie Ministerstwo Obrony poinformowało, że dwa kolejne statki z żywnością opuściły port w Czarnomorsku koło Odessy.

Stało się to możliwe dzięki porozumieniu o zniesieniu blokady morskiej ukraińskich portów, które Ukraina i Rosja podpisały przy wsparciu ONZ.

Poinformowano, że statek Fulmar S ma na pokładzie 12 tys. ton kukurydzy na pokładzie, a Thoe przewozi 3 tys. ton słonecznika.

11:29
13.08.2022

Ukraina zestrzeliła rosyjski odrzutowiec Su-25

W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie wojsko zniszczyło także cztery rosyjskie drony Orłan-10 na wschodzie kraju - poinformowała ukraińska armia.

10:46
13.08.2022

Rosja ostrzega, że decyzje USA mogą doprowadzić do zerwania stosunków dwustronnych

Czytaj więcej

Rosja ostrzega USA przed zerwaniem stosunków
10:19
13.08.2022

Maxar publikuje zdjęcia satelitarne białoruskiego lotniska po zgłoszonych wybuchach

Białoruscy niezależni obserwatorzy informowali o o kilku eksplozjach w nocy 11 sierpnia na lotnisku Ziabrauka, znajdującym się w białoruskim obwodzie homelskim, graniczącym z ukraińskim obwodem czernihowskim.

Według doniesień lotnisko jest wykorzystywane przez rosyjskie lotnictwo w wojnie przeciwko Ukrainie. Po eksplozjach Ministerstwo Obrony Białorusi podało, że 10 sierpnia o godz. 23 podczas testów nowego silnika zapalił się jeden z elementów wyposażenia. Jednak Maxar opublikował zdjęcia 13 sierpnia, informując, że "ślady spalenizny po niedawnym wybuchu są widoczne na głównym pasie startowym i spalona roślinność jest widoczna w pobliżu".

09:38
13.08.2022

Wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii: Rosjanie nie mogą korzystać z dwóch mostów w obwodzie chersońskim

Czytaj więcej

Dwa mosty drogowe na terytorium okupowane przez Rosję są wyłączone
09:33
13.08.2022

Sztab Generalny: Rosja straciła 43 400 żołnierzy na Ukrainie

Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że Rosja straciła również 1 856 czołgów, 4 115 opancerzonych wozów bojowych, 3 036 pojazdów i zbiorników paliwa, 978 systemów artyleryjskich, 261 systemów rakietowych wielokrotnego użytku, 136 systemów obrony powietrznej, 193 helikoptery, 233 samoloty, 779 dronów i 15 łodzi.

08:34
13.08.2022

Szef brytyjskiego wywiadu wojskowego przewiduje dalszy przebieg konfliktu

Gen. Hockenhull rozumie chęć Ukrainy do odzyskania terytorium, ale dodaje, że choć będą kontrataki i kontrofensywy, to nie sądzi, by w tym roku doszło do decydujących działań po którejkolwiek ze stron.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie: Jak mogą wyglądać najbliższe miesiące?
07:51
13.08.2022

Prezydent Ukrainy wezwał państwa UE do wprowadzenia zakazu wydawania wiz dla obywateli Rosji

- Nie wolno nam zniszczyć samej idei Europy - naszych wspólnych europejskich wartości. Europa nie może więc zostać przekształcona w supermarket, gdzie nie jest ważne, kto wchodzi i gdzie najważniejsze jest to, że ludzie po prostu płacą za swoje towary - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Zełenski: UE nie powinna być supermarketem dla bogatych Rosjan
07:28
13.08.2022

USA zaniepokojone doniesieniami o "bezprawnych władzach" stawiających zarzuty cudzoziemcom na Ukrainie

Stany Zjednoczone są zaniepokojone doniesieniami, że obywatele Wielkiej Brytanii, Szwecji i Chorwacji byli oskarżani przez "nielegalne władze na wschodzie Ukrainy" - ogłosił sekretarz stanu Antony Blinken.

"Rosja i jej współpracownocy mają obowiązek przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym praw i ochrony przysługujących jeńcom wojennym" - napisał Blinken na Twitterze.

07:07
13.08.2022

Pentagon: Ukraina zaatakowała bazę lotniczą Saki na Krymie

Departament Obrony USA potwierdził, że siły ukraińskie zbombardowały 9 sierpnia kontrolowaną przez Rosję bazę lotniczą Saki na Krymie. Rosja twierdzi, że do żadnego ataku nie doszło, a Ukraina nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła swojemu udziałowi. Wcześniej Pentagon oświadczył, że w ataku nie użyto broni dostarczonej przez USA.

Czytaj więcej

Pentagon: amerykańska broń nie została użyta do ataku na bazę lotniczą na Krymie
06:29
13.08.2022

Ukraińskie wojsko uderzyło w kluczowy most w obwodzie chersońskim

Dowództwo operacyjne "Południe" poinformowało, że siły ukraińskie uderzyły w most na zaporze w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim, uniemożliwiając tym samym przeprawę siłom rosyjskim. Siły ukraińskie zabiły również 46 rosyjskich żołnierzy i zniszczyły 15 pojazdów pancernych i wojskowych na południu Ukrainy.

06:16
13.08.2022

Siły powietrzne: Pas startowy bazy lotniczej Saki pozostaje sprawny

- Rosyjskie siły mogą nadal korzystać z bazy lotniczej Saki na okupowanym przez Rosję Krymie, ponieważ pas startowy nie jest uszkodzony - powiedział rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat.

Seria eksplozji miała miejsce w bazie lotniczej 9 sierpnia, niszcząc rosyjski sprzęt wojskowy i infrastrukturę oraz raniąc rosyjski personel.

06:03
13.08.2022

Zełenski żąda zakazu podróżowania dla Rosjan

Prezydent Ukrainy w swoim cyklicznym wystąpieniu po raz kolejny zażądał zakazu podróżowania dla rosyjskich obywateli.  Wołodymyr Zełenski oświadczył, że po wszystkich zbrodniach, jakie rosyjscy najeźdźcy dokonali na Ukrainie, nie może być innej alternatywy jak tylko uznanie Rosji za państwo terrorystyczne. "Należy zapewnić, że rosyjscy mordercy i zwolennicy terroryzmu państwowego nie korzystają z wiz Schengen" - dodał ukraiński przywódca.

05:57
13.08.2022

Podsumowanie wydarzeń z piątku

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 170