Na początku czerwca Jaroslav Naď, minister obrony Słowacji poinformował, że jego kraj podpisał ze stroną ukraińską umowę na dostawę ośmiu samobieżnych armatohaubic Zuzana 2. Teraz zarówno strona ukraińska przekazała, że pierwsze cztery sztuki haubic zostały już przez Ukraińców odebrane. Potwierdzili to dyrektor słowackiej państwowej spółki Konštrukta Defence oraz Ministerstwo Obrony Słowacji.

- Na podstawie zawartej umowy strona ukraińska przejęła pierwsze cztery sztuki 155-milimetrowej samobieżnej haubicy Zuzana 2 - powiedział Alexander Gurský, dyrektor Konštrukta Defence.

Z kolei minister Jaroslav Naď podkreślił, że dzięki kontraktowi Słowacja stała się jednym z najważniejszych partnerów Ukrainy. Zaznaczył, że dialog z ukraińskimi partnerami jest regularny, intensywny i prowadzony tak, aby pomoc dla Kijowa była jak najbardziej skuteczna, ukierunkowana, ale też ratująca życie. - Bo to jest nasz główny cel – przyczynić się do uratowania jak największej liczby istnień ludzkich i pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom zatrzymać ten bezsensowny i bezgraniczny rozlew krwi – ​​powiedział minister.

Naď dodał, że słowackie haubice będą dużym wsparciem dla ukraińskich sił zbrojnych, gdyż systemy artyleryjskie są kluczowym elementem wsparcia bojowego w trwającym na Ukrainie konflikcie i są wykorzystywane w szerokim zakresie.